Priprava
■ TESTENINE S KREMNO ŠPINAČNO OMAKO. Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Špinačo oprhamo in odcedimo. Česen narežemo na karseda tanke lističe ali pa ga sesekljamo.
Porcija jedi vsebuje pribl. 545 kalorij.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Skuhamo jih
na zob, al dente.
■ V veliki ponvi pristavimo olje in česen. Segrevamo med mešanjem, da česen zadiši. Pazimo, da ga ne zažgemo (!). Dodamo za pest špinače, posolimo in mešamo, da uvene. Postopoma tako dodamo vso špinačo. Pazimo, da ostane svetlo zelena.
■ Kuhane testenine odcedimo. Prihranimo 1,2 dl škrobnega kropa.
Testenine s kremno špinačno omako
Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami, s čemažem, z mladimi listi rdeče pese ali z mladimi listi sladkega krompirja.
■ Špinači primešamo maskarpone in 0,8 dl prihranjenega kropa. Na vse skupaj drobno naribamo parmezan in muškatni orešček. Dobro premešamo, omaka je hitro gotova.
■ Na omako stresemo odcejene testenine. Premešamo in prilijemo še malo prihranjenega kropa. Po potrebi. Dodamo sveže mleti poper in odstavimo.
Serviranje
Jed stresemo v segreto servirno skledo ali na jušne krožnike / skledice.
Testenine s kremno špinačno omako ponudimo s parmezanom in z ekstra deviškim oljčnim oljem. Da si vsak jedec postreže po okusu.
Shranjevanje
Jed lahko hranimo nekaj dni v tesno zaprti posodi v hladilniku. Pred segrevanjem ji dodamo malo vode.
Sorodni recepti
Testenine s kremno špinačno omako
Kuharski leksikon
■
Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Pri kuhanju testenin upoštevajmo, da veliki proizvajalci testenin na embalažo raje zapišejo daljši čas kuhanja. Ugotovili so, da ima večina kupcev raje razkuhane.
■
Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
■
Špinača (Spinacia oleracea) je listnata zelenjava. Enako se imenujejo tudi številne druge rastline s podobnimi, užitnimi listi. V kuhinji jo blanširamo, soparimo ali kuhamo. Lepo se zduši v vodi, ki se je drži po pranju. S ščepcem sladkorja je še okusnejša. Uporabljamo jo v juhah, v omakah, mlado pa presno v solatah. Dodajamo jo različnim nadevom, narastkom, pirejem, pitam in testeninam. Blanširana in zabeljena z maslom je klasična prikuha k teletini, perutnini in k jajcem. V jedeh z oznako po florentinsko ima glavno vlogo.
■
Maskarpone (mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
Opozorila
Na zob, al dente kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo tudi kuhane pri previsoko temperaturi, ki poškoduje teksturo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
testenine s kremno špinačno omako (izvirno:
pasta with spinach, easy & quick)
Katia, z bloga
THE CLEVER meal
■ številni različni viri
Katia