Priprava
■ Pristavimo blago posoljeno vodo za blanširanje kopriv. Pripravimo ledeno hladno vodo, najbolje z ledenimi kockami. Pinjole blago opečemo v suhi ponvi, opečene pa ohladimo.
■ Koprive operemo, oprane pa stresemo v krop.
Blanširamo jih 90 sekund. Blanširane s penovko predenemo v hladno vodo, da se na hitro ohladijo. In ohranijo privlačno barvo; kropa ne zavržemo (!). Ohlajene odcedimo, lističe pa ločimo od stebelc in jih posušimo na kuhinjski krpi ali na papirnatih brisačah. Potrebujemo pribl. 2,4 dl koprivnih lističev.
■
PESTO. Česen olupimo in pretlačimo v terilnik. Parmezan drobno naribamo. Za 1 zvrhano žlico ga prihranimo za posip, preostalega pa stresemo na česen.
■ Krop od blanširanja kopriv še enkrat zavremo in posolimo. Nato vanj stresemo testenine, ki jih skuhamo
na zob (
al dente).
■ Posušene koprive stresemo v terilnik, skupaj s pinjolami (za 1 žlico jih prihranimo za posip), soljo in sveže strtim poprom. Belim ali/in črnim. Vse skupaj stremo do želene teksture; če imamo premajhen terilnik, pesto pripravimo v dveh, treh etapah. Prilijemo olje in limonov sok in zmešamo.
■ Limonovo lupinico drobno naribamo.
■ Kuhane testenine odcedimo; nekaj škrobne vode prihranimo. Na testenine postrgamo pesto in premešamo. Prilijemo nekaj prihranjenega kropa, da so testenine bolj sočne. Po okusu jih lahko dodatno okisamo z limonovim sokom.
Serviranje
Vroče
testenine s koprivnim pestom in limonovo lupinico razdelimo v ogrete krožnike. Potresemo jih s prihranjenimi pinjolami in parmezanom ter z limonovo lupinico. Lahko tudi s čilijevimi kosmiči.
Nadomestek
■ Koprive lahko pripravljamo tudi po večini receptov za
špinačo in blitvo.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Izboljšanje
Kakovost pesta je v veliki meri odvisna od kakovosti olivnega olja.
Nasveti
■ Koprive nabiramo spomladi in jeseni z rokavicami. Izbiramo vršičke mladih, svetlih rastlin. Vrh koprive primemo s prsti in ga odrežemo skupaj z nekaj vrhnjimi lističi. Mlade koprive ne pečejo,
■ Veliki proizvajalci testenin na embalažo raje zapišejo malo daljši čas kuhanja. Raziskave potrošniških navad so pokazale, da ima večina raje povsem skuhane testenine. Zato pravi ljubitelji testenin in gurmani čas kuhanja skrajšamo vsaj za 1 minuto, glede na zapisano na embalaži..
■ Na zob (al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako, saj niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo, tudi če jih kuhamo pri zelo visoko temperaturi in uničimo njihovo teksturo.
Pojasnila
Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine čimprej začnejo kuhati, namesto, da se namakajo v vodi.
Različice
Ideje
gl.
kopriva (številne
ideje); rezanci (številne
ideje)
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Zanimivosti
■ Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo uporabo testenin na Siciliji že v 11. st., slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
■ Koprive uvrščamo med priljubljene užitne divje rastline. Pekoče so zaradi vsebnosti histamina in mravljične kisline.
■ Beseda pesto izvira iz italijanske besede
pestare (strt, zdrobljen). Pesto, kakršnega poznamo danes, je prvič zapisan leta 1863 v kuharici
La Cuciniera Genovese, Giovannija Battiste Ratta.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
testenine s koprivnim pestom in limonovo lupinico (izvirno: spring pasta with nettle pesto)
Sylvia Fountaine, z bloga
feasting at home
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup različnih reči
trgovina