Priprava
■ TANEK SKUTIN ŠTRUDELJ Z BUČKAMI – NADEV. Bučko očistimo, grobo naribamo in stresemo v cedilo. V njem jo posolimo in počakamo 20 minut.
■ PRELIV. 50 g masla počasi stopimo. Stopljenega nekoliko ohladimo.
■ NADEV. V večji skledi zmešamo skuto, kislo smetano in sol. Poskusimo in po potrebi dosolimo.
■ Bučke ožamemo in stresemo na skuto. Prilijemo jajce in dobro premešamo.
Svetujemo, da preberete nasvet, gl. kuharski leksikon
■ PRELIV. Stopljenemu maslu primešamo mineralno vodo.
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ PREMAZ. 20 g masla počasi stopimo.
■ NADEVANJE. Prvi list vlečenega testa položimo na delovno površino. Premažemo ali poškropimo ga z masleno mineralno mešanico. Po testu namažemo tanek (!) sloj nadeva. Najlažje gre z lopatko. Zvijemo v tanek zvitek, ki ga položimo v pekač. Podobno nadevamo in zvijemo zvitke iz preostalih sestavin.
■ Zvitke premažemo s stopljenim maslom in potresemo s sezamom.
■ Tanki skutni bučkin zavitek pečemo 30–40 minut. Po 20 minutah pečenja preverimo, če je zvitke potrebno prekriti z alu folijo.
Serviranje
Tanek skutin štrudelj z bučkami ali
tanki skutni bučkin zavitek je najboljši topel. S kakšno (mešano) listnato solato. Z
domačim jogurtom, z
domačim grškim jogurtom ali z
domačim kislim mlekom.
Sorodni recepti
Tanek skutin štrudelj z bučkami
Kuharski leksikon
■
Nasvet. Precej nevsakdanje je, da vsak testeni list premažemo z mešanico stopljenega masla in mineralne. Ponavadi poškropimo z maščobo / mineralno le zgornjo polovico ali tretjino testa. Spodnji del pa tanko premažemo z nadevom.
Tudi ni običajno, da so zvitki tako tesno skupaj. Če je med njimi vsaj centimeter prostora, se zagotovo spečejo bolj hrustljavo. Čas pečenja bo najbrž bližje 30 minutam. V 40 minutah spečemo klasičen zavitek iz 3 listov testa in bogatega nadeva.
Skuto na tržnici poskusimo. Sveža je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
■
Skuta je nezreli sir iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa. Primerna je pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta), če je iz sirotke.
Tanek skutin štrudelj z bučkami
■
Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta
jedilna buča (
C. pepo var. ovifera) in poletna oranžna
muškatna buča (
C. moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Bučke imajo čvrsto in nežno meso. Z blagim, nekoliko orehastim okusom in z malo kalorij. Zaradi nevtralnega okusa so hvaležne za pripravo na vse načine.
■
Restavracija z največjo izbiro različnih zavitkov na svetu je
Rétesház (Hiša zavitkov) v madžarski prestolnici. Zavitke sproti pripravljajo in pečejo kar pred očmi radovednih turistov. Testo razvlečejo tako tanko, da je mogoče skozenj brati časopis,
Opozorila
Ko kupujemo bučke, izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, so v njih že moteča semena.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
tanek skutin štrudelj z bučkami ali
tanki skutni bučkin zavitek (izvirno:
tanke štrudle sa sirom i tikvicama)
Lidija Lončarić, s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri