Priprava
■ Pečico ogrejemo na 220 stopinj. Česen natremo. Poper grobo stremo. Češnjevce očistimo in razpolovimo. Polovico jih stresemo v manjši pekač, v katerem jih pokapljamo z oljem ter začinimo s soljo in s poprom. Dodamo česen, dobro premešamo in položimo v ogreto pečico za 20–25 minut. Da se zmehčajo.
■ Pečene ohladimo na sobno temperaturo.
■ Pripravimo
opečene kruhke.
■ Ohlajene pečene češnjevce skupaj s sokom postrgamo v solatno skledo. Dodamo sveže češnjevce, sladkor in limonov sok in nežno premešamo. Solato izdatno potresemo z bazilikinimi lističi.
Serviranje
Sveži in pečeni češnjevi paradižnički v solati se priležejo z opečenimi kruhki (bruskete). V vsejedski različici tudi z mocarelo, z burato ali s skuto. Odlični so z
opečenini kruhki s piščancem na žaru in češnjevci v solati.
Nadomestek
■ Limonov sok lahko nadomestimo z enako količino svetlega vinskega kisa.
■ Sladkor lahko v vsejedski različici nadomestimo z žličko medu.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Dodatki: 150 g kuhanih, pod hladno vodo ohlajenih špagetov (ali opečen kruhove kockice). Bicolja mocarela ali/in feta. Na lističe nastrgan parmezan. Pistacije.
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, kisom (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), limonami (sok, lupinica), olivnim oljem, peteršiljem, poprom (belim, črnim) ali/in s timijanom.
Nasveti
Za pripravo opečenih kruhkov uporabljamo
beli kruh od štruce (
različice), redko francosko štruco. Slednjo režemo poševno, da dobimo večjo površino za oblaganje.
Pojasnila
■ Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm.
Različice
Ideje
gl. češnjevci (številne
ideje); opečeni kruhki (številne
ideje)
Opombe
Paradižnik vsebuje pomembna antioksidanta beta karoten in likopen, veliko kalija, železa in fosforja, pa le 17 kalorij na 100 g.
Opozorila
Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
Zanimivosti
Paradižnik so v Evropi sprva imenovali
tomato, perujsko jabolko in volčja breskev. Slovensko ime izvira iz starega nemškega imena
paradies-apfel (rajsko jabolko).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sveži in pečeni češnjevi paradižnički v solati (izvirno: summer cherry tomato salad) z bloga
FAMILYSTYLE Food
■ številni različni viri