■ Pečico prižgemo in segrejemo zgornji žar; gl. izboljšanje. ■ V velikem loncu pristavimo veliko količino vode za kuhanje testenin. ■ Čebulo olupimo in zrežemo na čim tanjša kolesca. ■ Česen olupimo in stremo. ■ Paprike položimo pod zgornji žar v pečici, da lupina počrni in se napihne; občasno jih obrnemo.
Priprava
■ V veliki ponvi segrejemo olivno olje. Dodamo čebulo, ki jo med občasnim mešanjem pražimo 5 do 8 minut, da postekleni, a se ne obarva. ■ Peteršilj drobno sesekljamo. ■ Pečene paprike vzamemo iz pečice, zložimo jih v papirnato vrečko in pustimo 5 minut. ■ Krop za kuhanje testenin posolimo, potem pa vanj stresemo svedrčke, ki jih skuhamo na zob. ■ Prepraženi čebuli primešamo strt česen, oboje počasi pražimo še 2 minuti. ■ Papriko olupimo, razkosamo na četrtine in razsemenimo, meso pa zrežemo na rezance. Stresemo jih na prepraženo čebulo in previdno premešamo. Prilijemo 3 žlice vode, v kateri kuhamo testnine, začinimo s soljo in sveže mletim poprom ter primešamo 3 žlice sesekljanega peteršilja. ■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo na zelenjavo v ponvi. Med mešanjem počasi segrevamo 3 do 4 minute, da se sestavine dobro prepojijo.
Serviranje
Svedrčki s pečeno papriko in čebulo so slastna topla predjed ali lahek poletni obrok, h kateremu ponudimo parmezan, da si ga vsakdo nastrga po okusu.
Nadomestek
■ Svedrčke lahko nadomestimo z makaroni ali z drugimi kratkimi testeninami. ■ Čebulo lahko nadomestimo z mlado čebulo, šalotko ali z belim delom pora. ■ Parmezan ustrezno nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc. ■ Peteršilj nadomestimo z drobno zrezanim drobnjakom.
Izboljšanje
■ Kadar pečemo na žaru z ogljem, paprike spečemo na njem. Ko paprike spečemo na žaru, okrepimo njihovo naravno sladkost. ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed. ■ gl. nasveti in nadomestek
Nasveti
■ Pri nakupu izbiramo papriko s svetlečo in napeto kožo, nikakor uvelih, počenih ali natrganih plodov. ■ Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ gl. pojasnila in opozorila
Triki
Papriko pred pečenjem temeljito obrišemo oziroma posušimo. Tako jo bomo lepše spekli in lažje lupili.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo. ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja.
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo (gl. opozorila), česen, (ekstra deviško) olivno olje, papriko in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Znanih je več kot 200 vrst paprik, ki se razlikujejo po barvi, obliki, velikosti in okusu. (2002) ■ gl. okvirček
Viri
■ dopolnjen recept svedrčki s pečeno papriko in čebulo iz knjige Sodobna vegetarijanska kuhinja, Graimes, Nicola, Mladinska knjiga založba, Ljubljana 2002 ■ številni različni viri
” Pečene paprike lahko pripravimo tudi za nekaj dni vnaprej. Očiščene položimo v skledo, ki jo pokrijemo s prozorno folijo, in shranimo v hladilniku. “
” Po svetu proizvajajo več kot 600 različnih oblik testenin. (2005) “