Priprava jedi je označena kot nekoliko zahtevnejša zaradi odpiranja školjk.
Priprava
■ Ostrige očistimo in odpremo, meso pustimo na globlji strani lupine; gl. spodnji video. Odprte položimo v široko posodo z ledenimi kockami.
■
KOPROV SOLATNI PRELIV. Koper osmukamo, grobo narežemo in stresemo v terilnik/možnar ali v mini blender. Dodamo drobno naribano limonovo lupinico, sestavini pa stremo/zmiksamo v gladko pasto. Primešamo limonov sok, nazadnje pa še olje.
■ Pekorino drobno naribamo.
Serviranje
Vsako ostrigo prelijemo z žličko solatnega preliva, po vrhu pa potresemo po malo naribanega pekorina.
Surove ostrige s koprovim solatnim prelivom in pekorinom so delikatesna hladna predjed za Gurmane.
Izboljšanje
gl.
nasveti
Nasveti
Hrvaške ostrige (kamenice) so najboljše v zimskih mesecih, tja do začetka maja, ko so najbolj mesnate in okusne. Tako se potrjuje staro spoznanje, da so školjke najboljše v mesecih, ki vsebujejo črko r. Še posebno dobre so v malostonskem zalivu (Mali Ston, Dalmacija): zaradi čistega morja z veliko soli in mineralov, ki se meša z izviri sladke vode, pa zaradi gostih naplavin planktona. Tole o čistem morju je potrebno občasno preveriti. Gl. tudi
opozorila.
Pojasnila
■ Ostrige so po teži razdeljene v 7 skupin. Najlažje tehtajo 40–45 g, najtežje pa celo 101–120 g. Pri ostrigah, ki jih ponudimo surove, se pokažejo drobne razlike v okusu, medtem ko je pri tistih za kuhanje najpomembnejša velikost.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Koper, včasih tudi koprc ali sladki janež, je enoletnica, ki zraste do 1,2 m visoko. Če nežne, resaste lističe podrgnemo med prsti, zaznamo prijeten vonj, ki spominja na mešanico peteršilja in kumine.
Različice
Za ostrige velja, da so najboljše surove, s kakšno kapljico limonovega soka, morda še s kakšno kapljico konjaka.
Ideje
gl. ostriga (številne
ideje)
Opombe
Po izvirnem receptu je v solatnem prelivu tudi sesekljan droben strok česna. Nam se zdi premočan za diskretni vonj in okus ostrig.
Opozorila
■ Nekatere školjke (npr. klapavice, ostrige, lepotke) morajo biti ob nakupu žive, lupini morata biti zaprti, imeti morajo prijeten vonj po morju, ne po ribah. Kupujemo čvrsto zaprte ali le nekoliko priprte školjke, ki se ob rahlem pritisku zaprejo. Zavržemo tudi žive školjke s poškodovano, počeno ali razbito lupino.■ Hrvaške ostrige so najmanj okusne ali pa so sploh brez okusa, takoj ko se morje ogreje. Poznavalci pravijo, da zaradi večje slanosti morja. Posledično so tudi školjke bolj slane in prazne. Gl. tudi
nasveti.
■ Hladno stisnjeno olivno olje ni sinonim za ekstra deviško olivno olje. Hladno lahko stisnejo tudi manj kakovostne olive, ki so eden od pogojev za ekstra deviško olje.
Zanimivosti
V Malem Stonu, Dalmacija, je vsako leto 19. marca velika fešta,
Dan kamenica.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
surove ostrige s koprovim solatnim prelivom in pekorinom (izvirno: fresh oysters with dill vinaigrette and pecorini)
Ashley Rodriguez, z bloga
not without salt
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Ashley Rodriguez