Priprava
■ Zavremo vodo za kuhanje stročjega fižola. Stročji fižol očistimo. Stresemo ga v krop, zavremo in kuhamo 5–8 minut. Da ostane
na zob, al dente.
Rumeni stročji fižol pretežno uporabljamo za prikuhe, zelenega pa za solate. Težje odstranljive niti s stročjega fižola lažje odstranimo, če ga blanširamo 3 minute.
■ Kuhan stročji fižol takoj odcedimo in dobro oprhamo s hladno vodo. Še enkrat ga odcedimo.
■ v PONVI SEGREJEMO ŽLICO OLJA. Kruh narežemo na kockice, ki jih hrustljavo opečemo na vročem olju.
■ SOLATNI PRELIV. Šetraj drobno sesekljamo. Sesekljanega stresemo v solatno skledo. Primešamo druge sestavine, vključno sveže mleti poper.
Jed izboljšamo, če jo potresemo z zatarjem. Bližnjevzhodno zeliščno mešanico iz suhih zelišč.
■ Stročji fižol razdelimo po večjem servirnem krožniku. Enakomerno ga pokapljamo s solatnim prelivom. Po fižolu nadrobimo feto in potresemo kruhove kockice.,
Serviranje
Stročji fižol z opečenimi kruhovimi kockami in feto ponudimo kot lahko samostojno jed (za 2). Kot hladno predjed ali kot prilogo (4) k (mesnim) jedem z žara.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene ali rumene plodove. Stroki sveže nabranega fižola so čvrsti, krhki in brez madežev. Svež stročji fižol je napet, ko ga prelomimo, glasno poči.
Zelen stročji fižol obdrži privlačno zeleno barvo, če kuhanega odcedimo in za minuto, dve potopimo v ledeno mrzlo hladno vodo. Odcejenega pripravimo po receptu.
■ Improvizirajmo.
Stročji fižol najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, čebulo, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, janežem, kisom*, koprom, limonovim sokom, meto, majaronom, oljem* (lešnikovim, olivnim*),
pestom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, sezamom, rožmarinom, šalotko* in/ali timijanom.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
Opozorila
■ Surov stročji fižol vsebuje škodljivi fazin in ni užiten. Med termično obdelavo se fazin razgradi.
■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Prepoznamo jo po tem, da se po nekaj dneh porumeni.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
stročji fižol z opečenimi kruhovimi kockami in feto (izvirno:
grüner bohnensalat mit croutons und feta)
Kathrin Salzwedel, z bloga
KLARA'S Life (nem., angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Kathrin Salzwedel
Kathrin Salzwedel