Priprava
■ Pristavimo velik lonec vode. Stročji fižol očistimo. Pripravimo skledo vode z ledenimi kockami.
Še bolj okusno jed skuhamo, če stročje na hitro pokuhamo v sopari. Da ostane na zob, al dente.
■ Očiščen fižol stresemo v krop.
Blanširamo ga 2 minuti, da ostane
na zob, al dente. Blanširanega odcedimo in takoj (!) potopimo v ledeno hladno vodo. Da prekinemo kuhanje in ohranimo privlačno zeleno barvo.
■ Stročje odcedimo po 2 minutah; kolikor v kropu, toliko v hladu. Odcejenega posušimo s papirnatimi brisačami.
■ V veliki ponvi segrejemo olje pri srednji temperaturi. Česen drobno sesekljamo. Sesekljanega stresemo v ponev. Pražimo ga slabo minut med mešanjem.
Ko fižol predenemo v skledo, ga lahko potresemo z žlico domačega veganskega parmezana. Vegetarijanci pa z žlico drobno naribanega sira.
■ Fižol stresemo v ponev. Dodamo sol in sveže mleti poper. Stročji fižol pražimo 3–4 minute. Da se zmehča, a ostane čvrst in hrustljav. Prepraženega predenemo v segreto servirno skledo.
■ V isto ponev stresemo mandlje. Lahko jih nadomestimo z orehi ali s pinjolami. Pražimo jih 5–6 minut med pogostim mešanjem. Da se zlato rjavo obarvajo. Prepražene potresemo po stročjem fižolu.
Serviranje
Stročji fižol z mandlji in limonovim sokom ponudimo s krhlji limone. Da si ga vsak okisa po okusu. Zraven lahko ponudimo še malo (veganskega) parmezana. Jed je izvrstna priloga k pečeni perutnini, tudi k
pečenemu puranu.
Shranjevanje
Stročji fižol z mandlji in limonovim sokom se obdrži v hladilniku 3–4 dni. Shranjen v nepredušno zaprto posodo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Kupujemo stročji fižol s čvrstimi, a krhkimi stroki, na katerih ni rjavih madežev. Ko sveže nabran strok prelomimo, glasno poči. Stročji fižol najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom, gorčico, kisom, oljem (lešnikovim, olivnim), pehtranom, peteršiljem ali/in s šalotko.
Porcija jedi vsebuje pribl. 90 kalorij.
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcejena ohladimo pod tekočo hladno vodo, ohlajena pa olupimo. Preprosto samo malo stisnemo kožico, da poči, mandelj pa zleze iz nje. Nazadnje mandlje dobro posušimo: na zraku, v suhi ponvi ali v pečici.
Opozorila
Stročjega fižola ne uživamo presnega, vsebuje škodljivi fazin. Med kuhanjem se razgradi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
stročji fižol z mandlji in limonovim sokom (izvirno:
green beans with almonds)
Yumna Jawad, z bloga
feel good foodie
Spletne povezave
spletni nakup izbranih živil in posode
feel good foodie
Yumna Jawad