Priprava
■ V posodi pristavimo vodo za kuhanje fižola. V kozici pristavimo vodo za kuhanje jajc; vodo posolimo. Stročji fižol očistimo.
■ Jajce položimo v krop. Glede na velikost ga počasi kuhljamo 9 do 12 minut.
■ Krop za stročji fižol posolimo, potem pa vanj stresemo stročji fižol. Kuhamo ga približno 10 minut, odtlej pa ga vsako minuto poskusimo, če je že kuhan. Skuhamo ga
na zob (
al dente).
■ Kuhan stročji fižol odcedimo, ohladimo pod tekočo hladno vodo in še enkrat odcedimo.
■ Peteršilj osmukamo in grobo sesekljamo. Trdo kuhani jajci olupimo. Česen olupimo in narežemo na čimbolj tanke lističe.
■ Odcejen fižol stresemo v skledo. Prelijemo ga s kisom in oljem ter potresemo s sesekljanim peteršiljem in z narezanim česnom. Solato nežno, a dobro premešamo.
Serviranje
Stročji fižol z bučnim oljem in kuhanim jajcem v solati razdelimo na krožnike, potem pa nanjo nastrgamo trdo kuhani jajci. Solato ponudimo kot hladno predjed.
Nadomestek
Običajno bučno olje nadomestimo s hladno stisnjenim oziroma ekstra deviškim.
Izboljšanje
■ Vsaki, še tako običajni solati, damo s pazljivim dodajanjem svežih zelišč novo razsežnost, videz in okus. Poznavalci imajo lahko delo, ostali pa se moramo pred uporabo seznaniti vsaj z najosnovnejšimi lastnostmi posameznega zelišča. Seveda pa spet opozarjamo na načelo: Raje premalo, kakor preveč! Gl. tudi spodaj.
■ Solato potresemo s sončničnimi semeni, bučnimi semeni ali s (suho praženimi) pinjolami ali pistacijami.
■ Improvizirajmo. Stročji fižol se odlično ujame tudi timijanom, šetrajem in žajbljem.
■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Kupujemo stročji fižol s čvrstimi, a krhkimi stroki, na katerih ni rjavih madežev. Ko strok prelomimo, mora glasno počiti.
■ Z nitastega stročjega fižola niti odstranimo še pred kuhanje, saj trde in neprijetne ostanejo tudi po njem. Na voljo pa so tudi sorte stročjega fižola brez niti. Gl. tudi triki.
■ Britanec Harold McGee svetuje, naj jajc ne kuhamo, ampak jih 25 do 30 minut poširamo pri temperaturi 85 °C. Na ta način se izognemo tudi pokanju lupine, kot posledici poskakovanja jajc v posodi.
Triki
■ Težje odstranljive niti s stročjega fižola odstranimo tako, da fižol pred pripravo 3 minute blanširamo.
■ Če želimo, da bo rumenjak v trdo kuhanem jajcu na sredini, jajce prvih nekaj minut med kuhanjem obračamo s pomočjo žlice ali kuhalnice.
■ Če se kapljica "pravega" bučnega olja na belem porcelanastem krožniku razprši, je olje razredčeno. Gl. tudi pojasnila.
Pojasnila
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc.
■ Najboljše bučno olje je zelenkaste barve; rumenkasto je bilo med stiskanjem premalo segreto, rjavo pa preveč. Gl. tudi triki.
Različice
gl.
fižolova solata (številne
različice);
stročji fižol v solati (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl.
stročji fižol (številne
ideje)
■ Pripravimo preprosto, a izjemno jed s stročjim fižolom. Kuhanega zmešamo s kislim mlekom, kislo smetano, olivnim oljem, drobno sesekljanim česnom, soljo in sveže mletim belim poprom.
Opozorila
■ Presen stročji fižol vsebuje strupeno beljakovino fazin, ki povzroča zlepljenje eritrocitov. Fazin se razgradi že po nekaj minutah kuhanja, zato nekateri viri svetujejo, da v domovih z majhnimi otroci, v hladilniku hranimo blanširan stročji fižol.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ gl.
okvirček
Zdravilni učinki
(domnevni)
Bučne peške in bučno olje veljajo za afrodiziak.
Zanimivosti
gl.
okvirček
Viri
■ dopolnjen recept stročji fižol z bučnim oljem in kuhanim jajcem v solati iz knjige
Zelenjava v prehrani, Marije Fras
■ številni različni viri