Priprava
■ Zavremo soljeno vodo za
blanširanje stročjega fižola. Stročji fižol očistimo.
■ Pinjole blago opečemo v suhi ponvi. Feto narežemo na drobne kockice. Peteršilj drobno sesekljamo.
Zelen stročji fižol obdrži privlačno zeleno barvo, če kuhanega odcedimo. Odcejenega pa za 1-2 minuti potopimo v ledeno mrzlo vodo. Nato ga pripravimo po receptu.
■ Stročji fižol stresemo v krop. Blanširamo ga 1 minut. Blanširanega odcedimo in potopimo v ledeno hladno vodo. Po dveh, treh minutah ga odcedimo.
■ Stročji fižol stresemo v skledo. Prelijemo ga z večino oljčnega olja in z limonovim sokom. Dodamo naribano limonovo lupinico in peteršilj. Nežno premešamo, po potrebi dosolimo.
■ Fižol predenemo na servirni krožnik ali v manjšo solatno skledo. Potresemo ga z nakockano feto in z opečenimi pinjolami. Po vrhu pokapljamo preostalo oljčno olje. Nazadnje jed začinimo s sveže mletim / strtim poprom.
Serviranje
Stročji fižol v solati s feto in pinjolami je enako okusen topel in pri sobni temperaturi. Popolna priloga k mesu ali k ribam z žara. Lahko je malica, hladna predjed (za 4) ali lahka samostojna večerja. H kateri ponudimo
opečene kruhke.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene ali rumene plodove. Stroki sveže nabranega fižola so čvrsti, krhki in brez madežev. Svež stročji fižol je napet, ko ga prelomimo, glasno poči.
■ Improvizirajmo.
Stročji fižol najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, čebulo, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, janežem, kisom*, koprom, limonovim sokom, meto, majaronom, oljem* (lešnikovim, olivnim*),
pestom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, sezamom, rožmarinom, šalotko* in/ali timijanom.
Pinjole so dragi plodovi različnih vrst bora. Uvrščamo jih med oreške. S pinjolami pripravljamo številne jedi iz sredozemske in orientalske kuhinje.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
Opozorila
■ Surov stročji fižol vsebuje škodljivi fazin in ni užiten. Med termično obdelavo se fazin razgradi.
■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Prepoznamo jo po tem, da se po nekaj dneh porumeni.
Zaprte pinjole so nedozoreli plodovi.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
stročji fižol v solati s feto in pinjolami (izvirno:
green beans with feta and pine nuts)
Lucy Feagins, s portala
The Design Files
■ številni različni viri
Lucy Feagins