Priprava
■ STROČJI FIŽOL S PARADIŽNIKOM PO BABIČINO. Paradižnike očistimo, razpolovimo in zrežemo na drobne koščke. Česen narežemo na karseda tanke lističe.
Paradižnike zrežemo takole, na koščke...
»Boranija« je srbsko ime za stročji fižol, pa tudi ime številnih jedi, ki ga vsebujejo.
■ V kozici ali globoki ponvi pristavimo olje, narezan paradižnik, česen in ščep ali dva sladkorja. Paradižnike pražimo, da se povsem zmehčajo.
■ Stročji fižol očistimo in zrežemo na koščke, dolge 2,5–3 cm.
... stročji fižol pa takole
■ Krop posolimo in vanj stresemo stročje. Skuhamo ga
na zob, al dente. Tako narezan je kuhan nekoliko hitreje kot v strokih (!).
■ Kuhane paradižnike pretlačimo s tlačilko za pire krompir. Tako fino / grobo, kot nam paše. Na tej točki lahko paradižnike kuhamo nekaj minut. Da se omaka zgosti. Ali pa jim primešamo paradižnikovo mezgo. Omako začinimo s sveže mletim poprom.
Porcija jedi vsebuje pribl. 260 kalorij.
■ Kuhan stročji fižol odcedimo, odcejenega pa stresemo na omako. Nežno premešamo, da se omaka oprime vseh strokov. Po potrebi jed dosolimo. Kdor želi, doda še kajenski poper.
Serviranje
Stročji fižol s paradižnikom po babičino ali
stročji fižol v paradižnikovi omaki takoj razdelimo na segreta krožnika in ponudimo. Najbolje s kakšnimi opečenimi rezinami dobrega kruha. Lahko natrtimi s česnom in izdatno pokapljanimi s kakovostnim oljčnim oljem.
Sorodni recepti
Stročji fižol s paradižnikom
Kuharski leksikon
■
Fižol je skupno ime za skupino stročnic. Glede na vzgojo ga delimo na nizkega (tudi grmičar) in na visokega (preklar). Po uporabi pa na stročji fižol in fižol v zrnju. Za stročji fižol so priljubljeni
maslenec, pri nas avtohtoni
ptujski maslenec. Z rumenimi stroki in z vijoličasto črnimi semeni. Rani maslenec ima dolge rumene stroke in črno zrnje. Priljubljen je med vrtičkarji. Maslencu sta podobna
limski fižol (
P. limensis) in
šivov fižol (
P. lunatus). Oba sta cenjena zaradi mesnatih in širokih strokov, ki so izjemno okusni v solatah, enolončnicah in dušeni na maslu.
Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene ali rumene plodove. Sveže nabran je napet in glasno poči, ko ga prelomimo.
■ Improvizirajmo.
Stročji fižol najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, čebulo, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, janežem, kisom*, koprom, limonovim sokom, meto, majaronom, oljem* (lešnikovim, olivnim*),
pestom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, sezamom, rožmarinom, šalotko* in/ali timijanom.
Pri paradižniku je največ umamija v tkivu, ki spominja na nekakšen gel. S katerim so semena pripeta na sredino sadeža. Ta okus opišemo kot polno ali mesnato.
■
Paradižnik (Solanum lycopersicon var. esculentum; tudi
rajsko jabolko) je plodovka iz družine razhudnikov. Zrel plod je rumene, oranžne, rožnate ali rdeče barve. Sort je veliko: od kot jagoda majhnih češnjevcev, do velikih, ki tehtajo tudi 1 kg ali več. Posebej cenjene so italijanske in nizozemske sorte in sorta volovsko srce. Paradižnik delimo na nizke in visoke sorte. Naprodaj so (olupljeni) pelati, paradižnikova mezga, paradižnikov pire in paradižnikov sok. Posebnost je
paradižnikov džem (
confit de tomates). Paradižnike sušimo na soncu (vlagamo jih v oljčno olje). Najboljši za sušenje so češpljevi paradižniki, ki imajo skoraj samo meso. Paradižnike najpogosteje pripravljamo v juhah, omakah in solatah.
Stročji fižol v paradižnikovi omaki
■
Kajenski poper (cayenne pepper) so istoimenski čiliji (
Capsicum annum; tudi
Guinea spice, cow-horn pepper, red hot chili pepper, aleva, bird pepper; 30.000-50.000 SHU). Pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (
Aframomum melegueta).
Opozorila
Z nitastega stročjega fižola niti odstranimo še pred kuhanjem. Trde in neprijetne ostanejo tudi po njem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
stročji fižol s paradižnikom po babičino ali
stročji fižol v paradižnikovi omaki (izvirno:
grandma's beans)
chef Thomas Sixt, z bloga
Thomas Sixt (nem., angl.)
■ številni različni viri
chef Thomas Sixt
Stročji fižol s paradižnikom