Priprava
■ Stročji fižol očistimo. Stroke narežemo na koščke.
■ Paradižnik olupimo in narežemo na kockice. Če ga ne moremo olupiti, ga na hitro blanširamo. Očiščena korenčka zrežemo na kolesca. Olupljen krompir zrežemo na kockice. Česen drobno sesekljamo.
Jed je okusnejša, če vodo za zalivanje nadomestimo z zelenjavno osnovo. Vsejedci lahko uporabijo tudi piščančjo.
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. V loncu pristavimo olje in čebulo, ki jo počasi pražimo. Nekaj minut, da se zmehča. Dodamo korenje in prepražimo oboje skupaj. Zdaj dodamo stročje in krompir. Potresemo z mleto papriko in s česnom. Na hitro premešamo, da zadiši. V lonec stresemo nakockan paradižnik. Prilijemo dober deciliter vode in pokrito dušimo minuto, dve.
■ Prilijemo toliko vode, da prekrije vsa živila. Pokrito zavremo in počasi kuhljamo nekaj minut.
V kuhinji ločujemo fižol in stročji fižol, čeprav govorimo o isti rastlini. Nedozorelo stročje je stročji fižol, zrelo, izluščeno zrnje pa fižol.
■ Zelenino zelenje grobo sesekljamo in stresemo v lonec. Moko gladko zmešamo z 2 žlicama hladne vode in nalijemo v lonec. Posolimo, premešamo in počasi kuhljamo še 10 minut. Ob koncu kuhanja primešamo sveže mlet poper.
Serviranje
Stročji fižol po babičino, boranija je lahko prikuha ali lahka samostojna jed.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene ali rumene plodove. Stroki sveže nabranega fižola so čvrsti, krhki in brez madežev. Svež stročji fižol je napet, ko ga prelomimo, glasno poči.
■ Improvizirajmo.
Stročji fižol najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, čebulo, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, janežem, kisom*, koprom, limonovim sokom, meto, majaronom, oljem* (lešnikovim, olivnim*),
pestom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, sezamom, rožmarinom, šalotko* in/ali timijanom.
Paprike, iz katerih pripravljajo mleto papriko, so izjemno bogate z vitaminom C. To je odkril madžarski nobelovec Albert Szent-Györgyi davnega l. 1932.
■
Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od 1 leta, po enih virih od 6 mesecev, zavržemo. Med sladokusci je priljubljena madžarska, imenovana
rdeče zlato.
Opozorila
Surov stročji fižol vsebuje škodljivi fazin in ni užiten. Med termično obdelavo se fazin razgradi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
stročji fižol po babičino, boranija (izvirno:
posna čorbasta boranija melem za dušu bez zaprške)
Jelena Petrović, YouTube kanal
Bakina kuhinja
Jelena Petrović