Priprava
■ STROČJI FIŽOL IN PEČENE PAPRIKE V SOLATI. V loncu pristavimo vodo za kuhanje fižola. Vodo posolimo.
Če imamo zakurjen žar, cele paprike spečemo na njem. So opazno okusnejše. Pečene olupimo, razsemenimo in narežemo.
■ Pečico segrejemo na 220 stopinj.
■ Stročji fižol očistimo. Najprej stresemo v krop rumenega, po 1-2 minutah pa še zelenega. Glede na sorto in starost fižol kuhamo še kakih 7-15 minut. Najbolje, da ga med kuhanjem nekajkrat poskusimo, da ostane
na zob, al dente.
■ Plitev pekač obložimo s peki papirjem.
■ Papriki razpolovimo, očistimo in narežemo na širše rezance. Prelijemo jih z žlico olja, dobro premešamo in stresemo v pekač. Tega položimo v pečico za kakih 5 minut.
■ Kapre oprhamo s hladno vodo in odcedimo.
■ Kuhan fižol odcedimo in oprhamo z vodo. Še enkrat ga odcedimo in posušimo na kuhinjski krpi.
■ Peteršilj in koper drobno sesekljamo. Čebulo narežemo na tanka kolesca.
■ V ponvi počasi segrejemo preostalo olje.
■ Česen narežemo na tanke lističe, ki jih stresemo na vroče olje. Med mešanjem jih pražimo 20 sekund. Dodamo kapre in pražimo še 15 sekund. Nazadnje dodamo kumino in koriander. Pražimo še 15 sekund med mešanjem.
■ Posušen fižol stresemo v skledo. Dodamo pečeno papriko, narezano čebulo, prepražen česen (z oljem vred) ter peteršilj in koper. Začinimo s soljo in sveže mletim poprom in nežno premešamo.
Serviranje
Stročji fižol, pečene paprike in kapre v solati je lahko klasična solata (za 4), hladna predjed (za 4) ali lahek samostojni obrok (obogaten s sirom, jogurtom ipd.; za 2).
Nakup
Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene / rumene plodove. Stroki morajo biti čvrsti, krhki in brez madežev. Svež stročji fižol je napet. Ko ga prelomimo, glasno poči.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Solato pripravimo dan pred serviranjem. Shranimo jo v hladilnik, iz katerega jo vzamemo uro pred serviranjem.
■ Najokusnejše so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
■ Solato okisamo z malo limonovega soka ali jabolčnega kisa.
Stročji fižol in pečene paprike v solati
Nasveti
■ Z nitastega stročjega fižola niti odstranimo še pred kuhanjem. Trde in neprijetne ostanejo tudi po njem. Na voljo pa so tudi sorte stročjega fižola brez niti. Gl. tudi
triki.
■ Paprikam pred pripravo obvezno odstranimo grenka belkasta rebra v notranjosti.
Chefi pa jih pogosto tudi olupijo.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo. V stiku z zrtakom hitro oksidira.
Triki
Težje odstranljive niti s stročjega fižola odstranimo, če fižol
blanširamo 3 minute pred prepripravo.
Pojasnila
■
Poznamo več kot 200 (pod)vrst paprik, ki se razlikujejo po obliki, velikosti, barvi in okusu. Klasične rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je samo v stopnji zrelosti. Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
■ Improvizirajmo.
Stročji fižol najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, čebulo, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, janežem, kisom*, koprom, limonovim sokom, meto, majaronom, oljem* (lešnikovim, olivnim*),
pestom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, sezamom, rožmarinom, šalotko* in/ali timijanom.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti. Pri sorti leccino, ki nima veliko biofenolov, je kakovost olja pri stiskanju lahko odlična. Čez pol leta pa lahko ostane brez okusa. Nasprotno je lahko olje iz sorte belica, z veliko biofenolov, tako grenko, da je lahko moteče. Razen za poznavalce, ki grenkost častijo.
■
Koriander je v bistvu delikatesni peteršilj, od katerega se razlikuje po velikosti in okusu. Znan je tudi kot kitajski peteršilj. V kuhinji uporabljamo koriandrove lističe, zrna in korenine, ki se po okusu razlikujejo. Gl.
opozorila.
Različice
Ideje
gl.
kapre (številne
ideje);
stročji fižol (številne
ideje)
Opozorila
Stročjega fižola ne uživamo presnega, saj vsebuje škodljivi
fazin. Ta se sicer razgradi med kuhanjem.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Presen koper ima nadvse zanimivo sestavo. Med drugim vsebuje več vitamina C kot pomaranče ali limone. Ima pa je tudi znaten delež magnezija, beta karotena in kalcija.
Zanimivosti
■ (Stročji) fižol naj bi kot poročno darilo v Francijo zanesla Katarina Medičejska. Ko se je l. 1533 omožila za Henrika Valoiškega, bodočega francoskega kralja Henrika II. (1519-1559).
■ Mednarodne mere za velikost kaper so: 4-6 mm -
non pareilles; 7-8 mm -
surfines; 9 mm -
capucines; 10 mm -
capotes; 12 mm -
fine; 13- 14 mm -
grosse; nad 14 mm -
hors. Najokusnejše so najbolj drobne.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
stročji fižol, pečene paprike in kapre v solati (izvirno:
salata od boranije) z bloga
Porodične gastronomije (srb., angl.)
■ številni različni viri