Priprava
■ Stročji fižol lahko spečemo v žar ponvi. Sicer pa pripravimo žar, zakurimo in oglje segrejemo na srednje močno. Kurjava za žar je lesno oglje, ki mu za (pri)okus dodajamo različne vrste lesa. A brez skorje, ki povzroča veliko dima. Preveč lesa lahko povzroči pri pečenih živilih za odtenek grenkobe. Rešetka žara je od oglja oddaljena vsaj 15 cm.
»Čas priprave« vključuje tudi pripravo žara. Če je žar že v funkciji ali pa se odločimo za žar ponev, je jed pripravljena mimogrede.
■ Stročji fižol očistimo in položimo v košaro za žar. Slednjo položimo na žar. Pokrit stročji fižol pečemo pribl. 8 minut. Sredi pečenja ga obrnemo. Pečen je blago hrustljav. Če smo izbrali ponev, stročje pečemo pribl. 10 minut.
Za vegansko različico gl. domača veganska skuta.
■ Skuto sobne temperature, olje in sol stepemo pri srednji hitrosti. Da postane gladka in puhasta.
Serviranje
Limonovo skuto razmažemo po servirnem krožniku. Po njej položimo pečen stročji fižol. Vse skupaj obrizgamo z oljem. In potresemo s soljo ter s sveže mletim poprom. Na vse drobno naribamo limonovo lupinico.
Stročji fižol na žaru z limonovo skuto se prileže z opečenimi kruhki ali s kakšnim ploščatim kruhom. K jedi ponudimo limonove krhlje.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene ali rumene plodove. Stroki sveže nabranega fižola naj bodo čvrsti, krhki in brez madežev. Svež stročji fižol je napet, ko ga prelomimo, glasno poči.
(Stročji) fižol naj bi kot poročno darilo v Francijo zanesla Katarina Medičejska. Ko se je l. 1533 omožila za Henrika Valoiškega, bodočega francoskega kralja Henrika II. (1519-1559).
■
Improvizirajmo. Stročji fižol najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, čebulo, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, janežem, kisom*, koprom, limonovim sokom, meto, majaronom, oljem* (lešnikovim, olivnim*),
pestom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, sezamom, rožmarinom, šalotko* in/ali timijanom.
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
Opozorila
■ Stročjega fižola ne uživamo presnega, vsebuje škodljivi fazin. Med kuhanjem se razgradi.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
stročji fižol na žaru z limonovo skuto (izvirno:
3-ingredient charred green beans with whipped ricotta) s portala
epicurious
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletno naročilo revije
epicurious