■ V posodi pristavimo vodo za kuhanje stročjega fižola. ■ Stročji fižol očistimo.
Priprava
■ Krop posolimo (gl. okvirček), potem pa vanj stresemo stročji fižol. Kuhamo ga približno 10 minut, odtlej pa ga vsako minuto poskusimo, če je že kuhan. Skuhamo ga na zob. ■ Kuhan stročji fižol odcedimo, ohladimo pod tekočo hladno vodo in še enkrat odcedimo. ■ Peteršilj in baziliko osmukamo in ločeno drobno sesekljamo. ■ Odcejen stročji fižol stresemo v skledo, potem pa nanj stisnemo olupljen česen. Dodamo kis, sojino omako, olivno olje ter po žlico sesekljanega peteršilja in bazilike. Nežno premešamo.
Serviranje
Stročji fižol in zelišča v solati ponudimo kot hladno predjed.
Nadomestek
■ Kis nadomestimo z limoninim sokom. ■ Spomladi lahko česen nadomestimo s čemažem. ■ Peteršilj nadomestimo ali kombiniramo s koriandrom. ■ Baziliko nadomestimo s pestom. ■ Baziliko lahko nadomestimo ali kombiniramo z drugimi zelišči; gl. izboljšanje.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed; gl. tudi opombe. ■ Improvizirajmo. Stročji fižol se zelo lepo ujame tudi z meto, timijanom, šetrajem in žajbljem. Gl. opozorila. ■ Solato pred serviranjem 60 minut mariniramo v hladilniku.
Nasveti
■ Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene ali rumene plodove. Stroki naj bodo čvrsti, krhki in brez madežev. Svež stročji fižol je napet, ko ga prelomimo, glasno poči. ■ Vode od kuhanja stročjega fižola ne zavržemo, ampak jo uporabimo kot osnovo za pripravo zelenjavke ali kakšne zelenjavne juhe. ■ Z nitastega stročjega fižola niti odstranimo še pred kuhanje, saj trde in neprijetne ostanejo tudi po njem. Na voljo pa so tudi sorte stročjega fižola brez niti. Gl. tudi triki. ■ gl. okvirček
Triki
■ Težje odstranljive niti s stročjega fižola odstranimo tako, da fižol pred pripravo 3 minute blanširamo. ■ Zelena zelišča, še posebej baziliko, sekljamo skupaj z malo grobe soli; to seveda upoštevamo pri soljenju jedi. Sol sesekljanim zeliščem ohrani naravno, privlačno zeleno barvo.
Pojasnila
■ V kulinariki ločujemo fižol in stročji fižol, čeprav govorimo o isti rastlini. Nedozorelo stročje je stročji fižol, zrelo, izluščeno zrnje pa fižol. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Drobi česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Pripravimo preprosto, a izjemno jed s stročjim fižolom. Kuhanega zmešamo s kislim mlekom, kislo smetano, olivnim oljem, drobno sesekljanim česnom, soljo in sveže mletim belim poprom. Na enak način pripravimo tudi kuhan bob. ■ gl. kuhane solate
Opombe
V referenčnem svetovnem vodniku L’extravergine 2007 (Guida al migliori oli del mondo di qualita accertata), ki ga največje avtoritete za olivno olje imenujejo kar biblija olivnega olja, med 600 najboljših olivnih olj na svetu prvič najdemo tudi štiri slovenske oljkarje s svojimi proizvodi.
Opozorila
■ Presen stročji fižol vsebuje strupeno beljakovino fazin, ki povzroča zlepljenje eritrocitov. Fazin se razgradi že po nekaj minutah kuhanja, zato nekateri viri svetujejo, da v domovih z majhnimi otroci, v hladilniku hranimo blanširan stročji fižol. ■ Pri nakupu sojinih omak pozor! Številne industrijsko pridelane vsebujejo škodljive aditive. Raje sezimo po sicer dražjih omakah shoyu in tamari, ki so pripravljene z naravno fermentacijo sojinih zrn, soli in studenčnice. ■ Kadar pripravljamo zeliščno mešanico ali zeliščni šopek, posebej pazimo, da aroma enega zelišča ne prevlada. Pri doziranju, na primer, upoštevajmo, da je vonj žajblja bistveno močnejši od peteršiljevega, in podobno. Osnovno pravilo pa je: Raje premalo, kakor preveč!
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Česen, kis, (ekstra deviško) olivno olje, stročnice in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Vse stročnice, tako tudi stročji fižol, učinkovito znižujejo holesterol. Če uživamo 85 gramov kuhanega fižola dnevno, se raven holesterola v povprečju zniža za 10 %. Stročnice nadalje uravnavajo krvni sladkor in so idealno živilo za diabetike, vsebujejo veliko vlaknin, povezujejo pa jih tudi z znižano pojavnostjo nekaterih vrst raka.
Zanimivosti
■ Stročji fižol naj bi kot poročno darilo v Francijo prinesla Katarina Medičejska, ko se je leta 1533 možila s Henrikom II. ■ Česen so v Evropi skozi stoletja uporabljali kot sredstvo zoper uroke. Nekateri so nosili česnove ogrlice, drugi pa so česnove glave obešali na vrata svojih domov.
Viri
različni viri
” Kadar jedi dodamo sojino omako, varčujmo s soljo. “
” Svetlo sojino omako uporabljamo tedaj, kadar želimo jed začiniti, nočemo pa ji bistveno spremeniti barve. “
Sorodni recepti
Mladi krompir v solati
Krompirjeva solata je priljubljena priloga k mesu z žara, h kranjski klobasi, k dunajskemu zrezku, k poleptam in k ...
(5.00; 2 oceni)
Rdeča pesa v solati
Klasična, priljubljena solata, praviloma pripravljena brez olja. Neolupljeno rdečo peso skuhamo (v sopari) ali pa jo ...
(5.00; 5 ocen)
Hobotnica in krompir v solati
Klasična in priljubljena hladna jed s hobotnico, skuhano skupaj s krompirjem v oblicah. Hobotnica in krompir v solati, ...