■ V posodi pristavimo vodo za kuhanje stročjega fižola; vodi dodamo kumino, lovorov list in majaron. ■ Stročji fižol očistimo.
Priprava
■ Krop posolimo, potem pa vanj stresemo stročji fižol. Kuhamo ga približno 10 minut, odtlej pa ga vsako minuto poskusimo, če je že kuhan. Skuhamo ga na zob. ■ Kuhan stročji fižol odcedimo, ohladimo pod tekočo hladno vodo in še enkrat odcedimo. ■ Čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Pločevinko odpremo, olje odcedimo, tuno pa z vilicami razdelimo na manjše koščke. ■ Odcejen stročji fižol stresemo v skledo. Dodamo mu koščke tune, sesekljana čebulo in česen, olivno olje, jabolčni kis, po potrebi malo soli in sveže mlet beli poper. Vse skupaj nežno premešamo.
Serviranje
Stročji fižol in tunina v solati ponudimo kot hladno predjed, skupaj s pečenim (mladim) krompirjem pa lahko tudi kot lažjo brezmesno jed.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo s šalotko ali z mlado čebulo. ■ Kumino nadomestimo s koprovimi semeni. ■ Nekoliko blažjo različico solate, primernejšo tudi za otroke, pripravimo tako, da poper nadomestimo z 1 do 2 žlicama sesekljanega peteršilja. Gl. tudi izboljšanje.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed. ■ Improvizirajmo. Stročji fižol se zelo lepo ujame tudi s peteršiljem, timijanom, šetrajem in žajbljem. ■ Solato pred serviranjem 60 minut mariniramo v hladilniku. ■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene ali rumene plodove. Stroki naj bodo čvrsti, krhki in brez madežev. Svež stročji fižol je napet, ko ga prelomimo, glasno poči. ■ Vode od kuhanja stročjega fižola ne zavržemo, ampak jo uporabimo kot osnovo za pripravo zelenjavke ali kakšne zelenjavne juhe. ■ Z nitastega stročjega fižola niti odstranimo še pred kuhanje, saj trde in neprijetne ostanejo tudi po njem. Na voljo pa so tudi sorte stročjega fižola brez niti. Gl. tudi triki.
Triki
Težje odstranljive niti s stročjega fižola odstranimo tako, da fižol pred pripravo 3 minute blanširamo.
Pojasnila
■ V kulinariki ločujemo fižol in stročji fižol, čeprav govorimo o isti rastlini. Nedozorelo stročje je stročji fižol, zrelo, izluščeno zrnje pa fižol. ■ Meso vseh tunidov je zaradi močne prekrvavitve temne barve. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Tuni takoj po ulovu izpustijo vso kri, da ostane meso rožnato in mehko. Zato (ribo)lov na tune ni za ljudi z občutljivim želodcem.
Opozorila
■ Presen stročji fižol vsebuje strupeno beljakovino fazin, ki povzroča zlepljenje eritrocitov. Fazin se razgradi že po nekaj minutah kuhanja, zato nekateri viri svetujejo, da v domovih z majhnimi otroci, v hladilniku hranimo blanširan stročji fižol. ■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Na domačem vrtu česen, posajen poleg zelja, graha ali fižola, zavira njihovo rast. ■ Majaron se nikakor ne ujema z origanom. ■ gl. opombe
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo (gl. opozorila), česen, kis, (ekstra deviško) olivno olje in tunino uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Vse stročnice, tako tudi stročji fižol, učinkovito znižujejo holesterol. Če uživamo 85 gramov kuhanega fižola dnevno, se raven holesterola v povprečju zniža za 10 %. Stročnice nadalje uravnavajo krvni sladkor in so idealno živilo za diabetike, vsebujejo veliko vlaknin, povezujejo pa jih tudi z znižano pojavnostjo nekaterih vrst raka.
Zanimivosti
■ Stročji fižol naj bi kot poročno darilo v Francijo prinesla Katarina Medičejska, ko se je leta 1533 možila s Henrikom II. ■ V Sredozemskem morju doseže tun tudi več kot pol tone in zraste do 3 metre. ■ gl. okvirček
Viri
različni viri
” Beseda olje izvira iz grške besede “elai”. “
” Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže. “