Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje stročjega fižola. Krompir pristavimo v hladni vodi, zavremo in počasi kuhamo dobrih 20 minut. Stročji fižol očistimo.
■ Krop posolimo, potem pa vanj stresemo stročji fižol. Kuhamo ga pribl. 10 minut. Odtlej pa ga vsako minuto poskusimo, če je že kuhan.
Na zob, al dente.
■ Kuhan krompir odcedimo, po potrebi olupimo in narežemo na četrtine. Čebulo narežemo na tanka kolesca.
■ V ponvi segrejemo olje. Na njem prepražimo čebulo, da se zmehča. Obarvati se ne sme.
■ Kuhan stročji fižol odcedimo, ohladimo pod tekočo hladno vodo in še enkrat odcedimo.
■
SOLATNI PRELIV. V skodelici gladko razmešamo kis, med in sol. Da se slednja dva stopita. Dodamo sveže mlet črni poper. Med mešanjem postopoma prilijemo olje.
■ Ohlajena stročji fižol in narezan krompir stresemo v skledo. Prilijemo solatni preliv in in 1 dl hladne vode. Dobro premešamo. Skledo pokrijemo s prozorno folijo. Solato mariniramo 60 minut pa pri sobni temperaturi.
Serviranje
Stročji fižol in mladi krompir v solati ali
solata s stročjim fižolom in mladim krompirjem je lahko hladna predjed ali lažja samostojna jed. Jed je tudi odlična priloga k mesu in ribam z žara.
Nadomestek
■ Mladi krompir izven sezone nadomestimo s starim.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Čebulo nadomestimo s šalotko.
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
■ Z nitastega stročjega fižola niti odstranimo še pred kuhanje, saj trde in neprijetne ostanejo tudi po njem. Na voljo pa so tudi sorte stročjega fižola brez niti. Gl. tudi triki.
■ Mladega krompirčka praviloma ne lupimo, odstranimo le morebitna očesca ali poškodovane in zelene dele; gl. opozorila. Pred pripravo ga le temeljito operemo, po potrebi pa ga zdrgnemo tudi s kuhinjsko krtačko.
Triki
Težje odstranljive niti s stročjega fižola odstranimo tako, da fižol najprej 3 minute blanširamo. Gl. tudi opozorila.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Znameniti balzamični kis iz italijanske Modene pridelujejo iz vina trebbiano. Starajo ga celo do 100 let, pri čemer dosega gostoto sirupa. Deciliter zelo starega balzamičnega kisa, imenovanega tudi zlata rezerva, stane 100 do 200 evrov, uporabljamo pa ga po kapljicah. Gl. triki.
■ gl. okvirček
Različice
Ideje
gl.
mladi krompir (številne
ideje); zelenjavne solate (številne različice)
Opombe
Prodiranje toplote v sredo krompirjevega gomolja je pri kuhanju vsaj še enkrat hitrejše, kot pri pečenju.
Opozorila
■ Presen stročji fižol vsebuje strupeno beljakovino fazin, ki povzroča zlepljenje eritrocitov. Fazin se razgradi že po nekaj minutah kuhanja, zato nekateri viri svetujejo, da v domovih z majhnimi otroci, v hladilniku hranimo blanširan stročji fižol. Gl. tudi triki.
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
■ Krompir naj bi na področju Čila uživali celo 5000 let pr.n.št. V Evropo je prišel v 16. stoletju, vendar so ga sprva uporabljali le kot okrasno rastlino. Na Škotskem in Irskem so ga ignorirali, ker ni bil omenjen v Svetem pismu. V Burgundiji so ga imeli za povzročitelja gobavosti in kuge, v Švici pa je veljal za povzročitelja jetike.
■ gl. opombe
Viri
dopolnjen recept
stročji fižol in mladi krompir v solati (izvirno: fižolova solata s krompirjem) iz knjige
Zelenjava v prehrani, Marija Fras
številni različni viri