Priprava
■ (za 500 g pesta) Špinačo dobro operemo in odcedimo oz. posušimo. S kuhinjsko krpo ali s papirnatimi brisačami. Stebelca odstranimo, potrebujemo pa 100 g očiščene.
■ Mandlje blago opečemo v suhi ponvi ali v pečici, ogreti na 180 stopinj. Da se posušijo in dobijo intenzivnejši okus. Pečica je primerna za večje količine. Opečene mandlje ohladimo.
■ Limonovo lupinico drobno naribamo, limono pa ožamemo, sok pa precedimo. Avtorica uporabi 4 žlice limonovega soka, a raje začnimo z manj. Dodamo lahko vedno. Ohlajene mandlje zmiksamo v blenderju ali močnejšem multipraktiku. Dodamo vse druge sestavine, razen olja in soli. Vse skupaj zmiksamo do želene teksture, bolj fino ali bolj grobo.
■ Med počasnim miksanjem postopoma prilijemo olje. Omako nazadnje posolimo po okusu. Če so v njej kapre, varčno, sicer dodamo slabo žličko soli.
■
Špinačni pesto za vegane ali
veganski pesto iz špinače predenemo v čist kozarček za vlaganje. Po vrhu nalijemo žlico, dve oljčnega olja. Da ga prekrije.
Uporaba
Špinačni pesto za vegane ali
veganski pesto iz špinače se prileže s testeninami (v številnih kombinacijah; gl. tudi
ideje), z njim izboljšamo okus rižot, zelenjavnih juh in enolončnic, s pestom izboljšamo pice ali namažemo opečene kruhke ipd.
Shranjevanje
Špinačni pesto za vegane ali
veganski pesto iz špinače v kozarčku hranimo v hladilniku do 3 tedne. Je pa še druga možnost, če želimo čemažev pesto za ozimnico. Zmiksamo samo špinačo, zmiksani pa primešamo olje. Mešanico nadenemo v čiste kozarčke, po vrhu pa nalijemo tanko plast olja. Tako shranjeno špinačo lahko hranimo v shrambi vso zimo. Vse druge sestavine za pesto pa primešamo pred uporabo.
Nadomestek
■ Pri špinačnih jedeh dobimo zanimiv (pri)okus, če tretjino špinače nadomestimo s čemažem.
■ Mandlje lahko nadomestimo z orehi, s pinjolami, s sončničnimi, bučnimi ali s konopljinimi semeni, lahko pa tudi z dražjimi pistacijami.
■ Kapre lahko nadomestimo z enako količino izkoščičenih zelenih oliv.
Izboljšanje
■ Kakovost pesta je v veliki meri odvisna od kakovost oljčnega olja.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
■ Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcejena ohladimo pod tekočo hladno vodo, ohlajena pa olupimo. Preprosto samo malo stisnemo kožico, da poči, mandelj pa zleze iz nje.
■ gl.
opozorila
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
■ Kvasni kosmiči (
nutritional yeast) so veganski dodatek jedem s priokusom parmezana.
Različice
Ideje
■ gl. ekstra deviško olivno olje (številne
ideje);
špinača (številne
ideje)
Opombe
Špinača in motovilec vsebujeta največ magnezija. Ta varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.
Opozorila
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Pred pripravo jih odstranimo.
■ (Olivno) olje je 100 % maščoba, žlica olja vsebuje skoraj 120 kalorij. Olje je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Uporabljajmo ga kot začimbo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če te možnosti nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. V njej jo pustimo nekaj sekund.
Zanimivosti
Beseda pesto izvira iz italijanske besede
pestare (strt, zdrobljen). Pesto, kakršnega poznamo danes, je prvič zapisan leta 1863 v kuharici
La Cuciniera Genovese, Giovannija Battiste Ratta.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špinačni pesto za vegane ali
veganski pesto iz špinače (izvirno:
vegan spinach)
Anie, z bloga
lazy cat kitchen
■ številni različni viri
Anie