Priprava
■ ŠPINAČNA ROLADA Z MASKARPONEJEM IN ŠUNKO. Pekač (29x40 cm) obložimo s peki papirjem.
■ ŠPINAČNI BISKVIT. Šunko za biskvit tanko narežemo in karseda drobno sesekljamo. Moko in pecilni prašek presejemo in premešamo.
400 g sveže špinače lahko nadomestimo z 200 g zamrznjene. Odtajano dobro ožamemo in pripravimo po receptu.
■ Špinačo očistimo. Očiščeno stresemo v kozico in jo segrevamo, da se sesede. Nekoliko jo ohladimo, dobro ožamemo in stresemo v multipraktik. Dodamo kislo smetano, sesekljano šunko, rumenjake in ščepec soli. Gladko zmiksamo in prelijemo v skledo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg. Nežno (!) ga vmešamo v špinačno mešanico. Nazadnje podobno nežno vmešamo moko.
■ Testo nalijemo v pekač. Po vrhu ga zgladimo in položimo v segreto pečico. Za 20–25 minut. Da se biskvit blago obarva.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja biskvita (30 minut) in časa hlajenja rolade (več ur).
■ Čisto kuhinjsko krpo namočimo in dobro ožamemo. Nanjo zvrnemo pečeni biskvit. Papir pazljivo odstranimo, biskvit pa skupaj s krpo zvijemo v rolado po ožji strani. Rolado hladimo 30 minut.
■ NADEV. V skledi / kotličku gladko zmešamo maskarpone in kislo smetano. Šunko karseda tanko narežemo ali pa naj to opravijo v trgovini.
Rolado izboljšamo, če po premazu naribamo pekorino ali parmezan. Preden nanj položimo šunko.
■ Biskvit previdno odvijemo. Premažemo ga z maskarponejevo mešanico. Po njej položimo rezine šunke. Obložen biskvit zvijemo v rolado, tokrat brez krpe. Ovijemo jo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za nekaj ur.
Serviranje
Rolado narežemo in ponudimo.
Špinačna rolada z maskarponejem in šunko se prileže s kislo smetano.
Špinačna rolada z maskarponejem in šunko
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Špinača in motovilec vsebujeta največ magnezija. Ta varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije. Špinačo najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, črnim poprom, gorčico, muškatnim oreščkom, olivnim oljem ali/in s sardelnimi fileti.
Špinačo lahko nadomestimo / kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami, s čemažem ali z mladimi listi rdeče pese.
■
Maskarpone se razlikuje od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Špinačna rolada z maskarponejem in šunko
Opozorila
Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Peclje pred pripravo odstranimo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špinačna rolada z maskarponejem in šunko (izvirno:
rolat od spanaća sa pavlakom)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri
Olivera Senić