Priprava
■ Krhko testo. Moko presejemo na delovno površino. Na sredi naredimo jamico, v katero ubijemo jajce. Prilijemo sladko smetano in dodamo ščepec soli.
■ Hladno maslo narežemo na lističe, ki jih potresemo po moki. Na hitro ugnetemo gladko testo. Oblikujemo ga v hlebček, ki ga ovijemo v prozorno folijo. Za 30 minut ga položimo v hladilnik.
■ Obloga. Špinačo in blitvo dobro operemo in odcedimo; z blitve porežemo odebeljene peclje. Špinačo in blitvo kuhamo v sopari 3–5 minut, potem pa ju stresemo v cedilo. Da se odcedi in nekoliko ohladi.
■ Čemaž očistimo, operemo in odcedimo.
■ Pečico ogrejemo na 180 ºC.
■ Ohlajeno testo razvaljamo med dvema listoma peki papirja v obliki modela za pito (24 cm). Upoštevaje tudi rob. Testo prenesemo v model (gl.
video). Po dnu ga dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Model s testom za 10 minut položimo v ogreto pečico.
■ V večji skledi razžvrkljamo jajca.
■ Sir nadrobimo z vilicami in stresemo k jajcem. Dodamo še kislo mleko.
■ Špinačo, blitvo in čemaž drobno sesekljamo. Sesekljane stresemo v skledo. Vse skupaj dobro premešamo in po okusu posolimo.
■ Zapečeno testo obložimo s pripravljeno mešanico. Nato model položimo nazaj v pečico za 30–40 minut.
Serviranje
Špinačna pita z blitvo, ovčjim sirom in čemažem se prileže topla ali hladna. Kot topla predjed (za 4–6) ali glavna jed (za 2). V obeh primerih pa s kislim mlekom ali z jogurtom.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Pito izvirno pripravimo s
sjeničkim sirom.
■ Kislo mleko lahko nadomestimo z mileramo.
■ Čemaž lahko opustimo ali pa ga nadomestimo s kakšnim drugim priljubljenim zeliščem; gl.
ideje.
Nasveti
gl.
pojasnila
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajc izbirajmo tista z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje).
■ Blitvo v grobem ločimo na dve sorti, na listnato in rebrasto. Prav pri rebrasti pogosto napačno mislimo, da gre za staro listnato sorto z izrazitimi stebli oziroma peclji. Listnata blitva ima velike, široke in mesnate liste, steblo pa je opazno krajše in manj mesnato kot pri rebrasti blitvi. Pri nakupu blitve smo zato pozorni na njeno svežino in sočnost, ne pa na debelino stebla ali velikost listov.
■ Čemaž je ena najokusnejših, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Od marca do junija ga nabiramo v senčnih bukovih, hrastovih in gabrovih gozdovih. Primeren je za ozimnico: lahko ga zamrznemo, (sesekljanega z malo soli) namočimo v olje ali pa pripravimo slasten
čemažev pesto.
Različice
gl.
špinačna pita (
različice);
pita (številne sladke in slane
različice)
Ideje
■ Improvizirajmo. Špinačo najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom*, črnim poprom*, drobnjakom, ingverjem, kardamomom, karijevim praškom, kumino, limonsko travo, meto, muškatnim oreščkom* ali/in s pehtranom.
■ gl. krhko testo (
različice in številne
ideje);
špinača (številne
ideje)
Opombe
Špinača in motovilec vsebujeta največ magnezija. Ta varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Čemažu sta podobna zelo strupena
šmarnica (Convallaria majus) in
podlesek (Colchicum autumnale), ki pa nimata značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim.
Zanimivosti
Za špinačo je desetletja veljalo, da vsebuje veliko količino železa. Kasneje se je izkazalo, da je šlo pri izračunu za napačno postavljeno decimalno vejico. Gl.
opombe.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špinačna pita z blitvo, ovčjim sirom in čemažem (izvirno: tart sa blitvom, spanaćem i sremušem) Sanje Manasijević, z bloga
Knjiški Moljac u špajzu (srb.)
■ številni različni viri