Predpriprava
■ ŠPINAČNA PITA S POROM IN PINJOLAMI – KRHKO TESTO. Zamrznjeno maslo grobo naribamo v posodo namiznega mešalnika. Nanj presejemo moko in na hitro premešamo. Prilijemo 3 žlice ledeno hladne vode (ohladimo jo z ledeno kocko). Mešamo s pulsiranjem, da se sestavini začneta povezovati. Če je potrebno, prilijemo še 1–2 žlici vode.
■ Ko dobimo gladko testo, ga oblikujemo v disk. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Vsaj za 60 minut, še bolje, čez noč.
Kdor išče popolno jed za malico ali za večerjo, jo je pravkar našel. Vse okuse ohrani tudi do naslednjega dne.
■ Špinačo odtajamo, odtajano pa ožamemo.
Špinačna pita s porom in pinjolami pred peko
Priprava
■ Testo vzamemo iz hladilnika 5 minut pred valjanjem.
■ Pečico segrejemo na 220 stopinj, z rešetko na sredini.
■ Testo položimo na pomokano delovno površino. Razvaljamo ga v krog s premerom 25 cm. Testo med valjanjem nenehno obračanjem.
■ Model za pite (23 cm) namažemo z oljem ali s stopljenim maslom. Testo navijemo na kuhinjski valjar in ga prenesemo v model. Blago ga pritisnemo k dnu in ob rob modela. Porežemo testo, ki gleda čez rob.
■ Testo po dnu prebodemo z vilicami dokaj na gosto. Pokrijemo ga s peki papirjem in obtežimo s suhimi stročnicami. Ali z rižem. Model položimo v segreto pečico za 10 minut.
Kdor ima svežo špinačo, očiščeno grobo seseklja. Mlado pustimo kar celo. Prepražimo jo s porom, da upade in nadaljujemo po receptu.
■ OBLOGA. Por očistimo, podolžno razpolovimo in tanko narežemo na polmesece. V ponvi segrejemo olje pri srednji temperaturi. Dodamo por, ki ga pražimo pribl. 5 minut med pogostim mešanjem. Da ovene.
■ V skodelici na hitro stepemo jajci, mleko, smetano, ščep soli, sveže mleti poper in nariban muškatni orešček.
■ KRHKO TESTO. Model vzamemo iz pečice. Obtežitev odstranimo s papirjem vred. Model s testom položimo nazaj v pečico. Za 5–10 minut, da se testo skoraj zlato rumeno zapeče.
Komur ostane del obloge, jo shrani v hladilnik. Zjutraj ji primeša 2–3 stepena jajca in jo speče kot omleto ali fritato.
■ OBLOGA. Špinačo stresemo na por ter dodamo žličko soli, sveže mleti poper in česen v prahu. Pražimo še 2 minuti med mešanjem. Da se sestavine povežejo. Prepražena živila odstavimo.
■ Sir grobo naribamo; za nadomestek gl.
kuharski leksikon.
■ KRHKO TESTO. Model vzamemo iz pečice, temperaturo pa znižamo na 175 stopinj.
■ SETAVLJANJE PITE. Prepraženi nadev enakomerno razdelimo po testu v modelu. Potresemo ga s polovico naribanega sira, ki ga prelijemo z jajčno mešanico. Počasi in enakomerno. Po vrhu potresemo najprej preostali sir, nazadnje pa še pinjole.
■ Kiš s špinačo in porom se peče pribl. 30 minut. Da se obloga strdi in zlato obarva, sir pa je mehurčkast.
Serviranje
Krhka pita s porom in špinačo je podobno okusna topla ali pri sobni temperaturi. K jedi se prileže (mešana) listnata solata. Odlično se ujame s praženimi šparglji in brokolo.
Kiš s špinačo in porom, quiche
Shranjevanje
Če nam pita ostane, jo shranimo v hladilnik. Pokrito s prozorno folijo. Pred serviranjem jo segrejemo na sobno temperaturo ali v pečici. V 24 urah ne izgubi nič svojega okusa.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Slana pita je v Franciji kiš (quiche). Osnova zanjo sta krhko testo in mlečno-jajčna krema, vse druge sestavine pa lahko dodajamo po okusu. Šunka, slanina, gobe, sir, grah, šparglji, bučke, sveža zelišča itd. Slana pita je enako okusna topla, pri sobni temperaturi ali ohlajena. Ponudimo jo lahko kot delikatesno malico ali za predjed. Primerna je tudi za v službo. Slane pite so primerne za zamrzovanje.
■
Edamec je odličen izbor, ker je okusen in blag, pa še topi se lepo. Lahko pa ga nadomestimo z drugimi topljivimi siri. Kdor uporablja bolj slan sir, zmanjša količino soli za oblogo. Dober nadomestek je starana mocarela, mešana z naribanim parmezanom.
Desetletja je veljalo, da špinača vsebuje veliko železa. Izkazalo se je, da je nekdo napačno postavil decimalno vejico. Ovrženo je prepričanje o škodljivem pogrevanju špinače.
Krhka pita s porom in špinačo
■
Špinačo uvrščamo med t.i.
naj hrano. Skupaj z borovnicami in lososom. Je tudi živilo z največjo vsebnostjo magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v našem telesu. Magnezij varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.
■ Improvizirajmo.
Špinačo najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom*, črnim poprom*, drobnjakom, gorčico*, hrenom, ingverjem, kardamomom, karijevim praškom, kumino, limonsko travo, meto, muškatnim oreščkom*, olivnim oljem*, pehtranom ali/in s sardelnimi fileti*.
Naribano zamrznjeno maslo je trik s katerim opazno poenostavimo in skrajšamo pripravo krhkega testa.
■
Jedi s porom so okusnejše, če uporabimo samo beli in rumeni do svetlo zeleni del pora. To še posebej velja za zimske sorte. Če pa že uporabljamo tudi zeleni del, ga pred uporabo blanširamo. Pri zimskem poru računajmo na pribl. 50 %, pri poletnem pa na pribl. 30 % odpadka.
■
Originalni edamec, ki ga izdelujejo v majhnem pristanišču na severu Nizozemske, ima posebno zaščitno znamko. Od drugih se loči po kontrolnem žigu s številnimi podatki o siru. To je tudi sicer značilnost nizozemskih sirov. Edamca so prvotno izdelovali v obliki krogle z rahlo sploščeno zgornjo in spodnjo ploskvijo. Zdaj ima obliko štruce ali hlebčka. Iz 100 l kravjega mleka pridobijo 10–11 kg edamca. Sir vsebuje najmanj 40% maščobe v suhi snovi.
Zaprte pinjole so nedozoreli plodovi. Porcija jedi vsebuje pribl. 475 kalorij.
■
Pinjole so dragi plodovi različnih vrst bora (
Pinus species). V kuhinji jih uvrščamo med oreške, s katerimi pripravljamo številne specialitete. Zlasti iz italijanske, sredozemske in orientalske kuhinje. Izluščene pinjole hitro postanejo žarke. Zato jih hranimo v zaprti posodi v hladilniku (do 2 meseca) ali v zamrzovalniku.
■
Muškatovec (Myristica fragranc) zraste do 20 m visoko. Vsako leto rodi do 2.000 oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči. Pokaže se škrlatna ovojnica, muškatni cvet. Ta obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špinačna pita s porom in pinjolami ali kiš s špinačo in porom,
quiche (izvirno:
leek spinach tart)
Alice, z bloga
Sugar Salted
■ številni različni viri
Alice