Priprava
■ Maslo pristavimo, stopimo in odstavimo. Česen olupimo in drobno sesekljamo. Špinačo očistimo ter začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg.
■ Rumenjake, sol, sveže mlet poper in osmukani zelišči zmiksamo. Na to drobno nadrobimo sir, dodamo kislo smetano in sesekljan česen. Nazadnje primešamo špinačo in beljakov sneg.
■ Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ Pekač namažemo z maslom. Dno prekrijemo z vlečenim testom, ki ga premažemo z maslom in pokrijemo z vlečenim testom. Obložimo z delom nadeva, ki ga prekrijemo z dvema plastema testa, in tako naprej, da porabimo vse sestavine. Na vrhu naj bo testo, ki ga premažemo z maslom. Pekač položimo v ogreto pečico za 15 minut.
■ Temperaturo v pečici znižamo na 150 °C. Gibanico pečemo še 30 minut.
Serviranje
Še vroča
špinačna gibanica s feto se prileže s hladnim jogurtom ali s kislim mlekom.
Nakup
Kadar kupujemo pripravljeno vlečeno testo, vedno kupimo nekaj listov več. Zaradi poškodovanih ali zlepljenih listov.
Nadomestek
■ Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z blitvo, mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
■ Pri špinačnih jedeh dobimo zanimive (pri)okuse, če tretjino špinače nadomestimo s čemažem. V tem primeru opustimo česen.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Nasveti
Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
Špinačna gibanica s feto
Pojasnila
■ Špinača (
Spinacia oleracea) je listnata zelenjava. Enako se imenujejo tudi številne druge rastline s podobnimi, užitnimi listi. V kuhinji jo blanširamo, soparimo ali kuhamo. Lepo se zduši v vodi, ki se je drži po pranju. S ščepcem sladkorja je še okusnejša. Uporabljamo jo v juhah, v omakah, mlado pa presno v solatah. Dodajamo jo različnim nadevom, narastkom, pirejem, pitam in testeninam. Blanširana in zabeljena z maslom je klasična prikuha k teletini, perutnini in k jajcem. V jedeh z oznako po florentinsko ima glavno vlogo. 100 g špinače vsebuje le 22 kalorij.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
Različice
Ideje
gl.
špinača (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
Opombe
■ Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi.
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme
kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc.
Opozorila
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti
oksalno in
sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo
ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Slednje pred pripravo odstranimo. Gl. tudi
zdravilni učinki.
■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in
vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi
holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z
obolelim žolčem.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Špinača in motovilec vsebujeta največ magnezija. Ta varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.
Zanimivosti
Špinača je prva zelenjava, ki so jo začeli prodajati tudi zamrznjeno.
Viri
■ dopolnjen recept
špinačna gibanica s feto (izvirno:
špinat gibanica) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri