Priprava
■ Vodo, še bolje,
zelenjavno osnovo, zavremo in pustimo na toplem.
■ V manjši ponvi brez prijemanja segrejemo 3 žlice olja. Na njem blago prepražimo češmin. Česen drobno sesekljamo in ga stresemo k češminu. Pražimo, da se česen obarva. Dodamo suho meto in na hitro prepražimo vse skupaj. Prepraženo mešanico postrgamo v skledico.
Leča vsebuje malo kalorij in veliko hranilnih snovi. Zato je idealno živilo tudi pri shujševalnih dietah.
■ Olupljen krompir zrežemo na kocke. Riž in lečo operemo in odcedimo.
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice ali pa jo sesekljamo. Beli in svetlo zeleni del por narežemo na tanka kolesca. Ki jih sesekljamo.
■ V loncu pristavimo preostalo olje, čebulo in por. Zelenjavo na hitro prepražimo, da čebula postekleni. Dodamo sol, kurkumo, karijev prašek, cimet, sveže mleti poper in nariban muškatni orešček. Prepražimo, zalijemo z vročo vodo in premešamo. Dodamo krompir, lečo in riž. Zavremo in kuhljamo, da se krompir, leča in riž zmehčajo.
Pri enolončnicah ločimo tri glavne skupine: zelenjavne, mesne in mešane enolončnice. Večina je okusnejših dan po kuhanju, ko se prepojijo vsi okusi.
■ Špinačo in koriander drobno sesekljamo. Oboje stresemo v lonec. Štedilnik ugasnemo. Počakamo nekaj minut. Juho po potrebi razredčimo z vročo vodo. Če je potrebno, jo dosolimo.
Serviranje
Vročo juho razdelimo v segrete jušne krožnike. Gosta
špinačna enolončnica z lečo, porom in krompirjem, po okusu dokončana s kokosovo smetano. Lahko je lažja samostojna jed.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Zelena leča je najbolj cenjena v evropski kuhinji. Pri kuhanju obdrži obliko, kot vse drobne leče ima izrazitejši okus.
Rdeča leča je praviloma olupljena, razklana rdeče rjava leča. Je posebno okusna, med kuhanjem rada postane kašasta.
Rumena leča, znana tudi kot egipčanska ali rumeni dal, je najbolj primerna za juhe in pireje. Hitro se razkuha in izgubi obliko. Francoska
puyjska leča (z območja Le Puy) je gojena na vulkanskih tleh. Zaradi blagega okusa po zemlji velja za delikatesno.
■
Basmati je najboljša vrsta indijskega dolgozrnatega riža, ki ga gojijo ob vznožju Himalaje. V nasprotju z večino drugih vrst riža ima izrazit in svojstven okus. V Indiji in Pakistanu je posebej priljubljen tako imenovani stari basmati.
■
Češmin (navadni češmin, Berberis vulgaris) je velik rod trnastih listopadnih in zimzelenih grmov, visokih 1-5 m. Najbolj znan je evropski ali navadni češmin, ki zraste do 4 m visoko. Iz cvetov se razvijejo škrlatno rdeče ali rožnate valjaste jagode dolge 7-10, široke 3-5 mm. Dozorijo pozno poleti ali v jeseni in so užitne. Vsebujejo veliko pektina. Zaradi visoke vsebnosti vitamina C so zelo kisle. V Evropi kuhamo češminovo marmelado.
Kari je jed, ki vsebuje karijev prašek.
■
Kurkuma (Curcuma longa) je znana tudi kot indijski (
Indian ginger) ali rumeni ingver (
yellow ginger) ali kot indijski žafran (
Indian saffron). Jedem da (ali poudari) okus in značilno rumeno barvo.Karijev prašek je pekoča začimbna mešanica, najpogosteje iz kurkume, koriandrovih in gorčičnih zrn, črnega popra, čilija, česna in ingverja. Po sestavinah in razmerju med njimi se v Aziji razlikuje od vasi do vasi.
Opozorila
■ Vsi deli češmina, razen plodov vsebujejo bisbenzilizokinolinske alkaloide (berbamin, oksiakantin), ki so v večjih količinah lahko zdravju škodljivi.
■ Koriander ima specifičen okus, ki marsikomu ni všeč. Nadomeščamo ga s peteršiljem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špinačna enolončnica z lečo, porom in krompirjem (izvirno:
spinatsuppe mit gelben linsen und lauch)
Kathrin Salzwedel, z bloga
KLARA'S Life (nem., angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Kathrin Salzwedel
Kathrin Salzwedel