Priprava
■ Špinačo očistimo (stebelca pustimo; gl.
opozorila) in namočimo v hladno vodo za 5 minut. Nato jo operemo in dobro odcedimo.
■ Obe čebuli drobno sesekljamo ali narežemo na karseda drobne kockice. Česen drobno sesekljamo.
Kadar jed pripravljamo z zamrznjeno špinačo, jo večer pred uporabo položimo v hladilnik. Da se odmrzne.
■ Polovico olja segrejemo v srednje veliki posodi. Dodamo sesekljano čebulo, ki jo počasi prepražimo. Da se zlato obarva. Dodamo špinačo, ki jo mešamo 2–3 minute. Da se sesede.
■ Na špinačo nalijemo 7,2 dl vode. Zavremo in znižamo temperaturo. Pokrito špinačo dušimo 20 minut.
■ Kratkozrnati riž stresemo na špinačo. Premešamo in pokrito dušimo 10 minut.
■ Koper drobno sesekljamo. Sestavine v posodi začinimo s soljo in s koprom. Dodamo dolgozrnati riž, prilijemo preostalo olje. Če je potrebno, prilijemo še malo vode. Pokrito počasi dušimo še 20–30 minut. Da se riž skuha.
Jed lahko obogatimo s feto, ki jo nadrobimo po vrhu.
■ V jed vmešamo limonov sok in sveže mleti poper.
Serviranje
Odlična
špinača z rižem, po grško, ki je lahko prikuha ali lahka samostojna jed. K jedi ponudimo krhelj limone. Če si kdo želi jed dodatno okisati.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Riž (
Oryza sativa) je enoletna rastlina, ki zraste 1-1,8 m visoko. Nekatere sorte celo višje. Za vzgojo je potrebno dosti vode in dela. Zato je gojenje razširjeno v deželah s ceneno delovno silo, zlasti v (sub)tropski delih južne- in jugovzhodne Azije.
Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami, s čemažem ali z mladimi listi rdeče pese.
■ Riž najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): cimetom, čebulo, česnom, ingverjem, kardamomom, karijevim praškom, kokosom*, limonami (sok, lupinica), maslom, peteršiljem, sojino omako ali/in z žafranom*.
Kombinacija riža in špinače telesu pomaga, da bolje absorbira beljakovine in minerale.
■ Delovanje škodljivih sestavin v špinači nevtraliziramo; gl.
opozorila. Z dodatkom mleka, smetane, kislega mleka, jogurta ali/in sira. Žal pri tem nevtraliziramo tudi kalcij iz mleka oz. naštetih mlečnih izdelkov. Ta se z oksalno kislino veže v netopni kalcijev oksalat. Manj škodljivih sestavin, žal pa tudi manj izrazitega in polnega okusa vsebuje špinača, posejana julija in avgusta.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Opozorila
Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Peclje pred pripravo odstranimo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špinača z rižem, po grško (izvirno:
greek spinach rice /spanakoryzo/)
Fotini Gazi, z bloga
Real Greek recipes
■ številni različni viri
Fotini Gazi