Priprava
■ Šparglje očistimo, odlomimo olesenele konice stebelc; gl. spodnji video. Pekač premažemo / poškropimo z oljem.
Kako očistimo šparglje
■ Maslo počasi stopimo. Česen drobno sesekljamo, sesekljanega stresemo v stopljeno maslo. Premešamo in odstavimo. Kdor česna ne mara, ga lahko opusti.
■ Pečico segrejemo na 220–250 stopinj, z vključenim zgornjim žarom.
Kadar kombiniramo izrazito nežna živila in pršut, uporabimo mladi pršut. Da s slanostjo in aromo ne prekrije drugih okusov.
■ Šparglje premažemo s česnovim maslom s kuhinjskim čopičem. Prvega diagonalno in sredinsko ovijemo v rezino pršuta. Če delamo z mladim pršutom, lahko od pod vršička do dna stebelca. Nežno in dokaj tesno. Podobno ovijemo vsa stebelca, ki jih sproti polagamo v pekač. V eni plasti. Nazadnje jih začinimo s sveže strtim poprom.
Šparglje lahko očistimo in ovijemo s pršutom v naprej. Hranimo jih v hladilniku.
■ Pekač položimo pod zgornji žar za 4–5 minut. Da šparglje spečemo
na zob, al dente. Pršut pa se hrustljavo zapeče. Pazimo, da jedi ne zažgemo (!). Pečene lahko pokapljamo s preostalim česnovim maslom.
Serviranje
Šparglji s pršutom in česnovim maslom v pečici so lahko delikatesen prigrizek, topla predjed ali priloga.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Šparglji so delikatesna, izjemno okusna zelenjava. Preprosta za pripravo, a draga. Še posebno, če upoštevamo 25–40 % kala. Vsebujejo malo kalorij in ogljikovih hidratov, pa nič maščob. Najboljši so aprila, dobri še maja. To pa je tudi vse.
Debelina belušev ni odvisna od njihove starosti, pač pa od sestave oziroma kakovosti zemlje. Uvrščamo jih med afrodiziake.
■ Pri
nakupu špargljev / belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■
Improvizirajmo.
Šparglje najbolje odišavljamo / začinjamo z (abecedno): česnom, kisom (zlasti z balzamičnim, pa tudi z belim vinskim, pehtranovim, rdečim vinskim, šerijevim, šampanjskim), limono (sok, lupinica), pehtranom ali/in s peteršiljem.
Opozorila
■ Kadar kombiniramo izrazito nežna živila in pršut, uporabimo mladi pršut. Da s slanostjo in aromo ne prekrije drugih okusov.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla (španski). Kratki sezoni se lahko izognemo s pomočjo zamrzovalnika.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
šparglji s pršutom in česnovim maslom v pečici (izvirno:
garlic butter prosciutto wrapped asparagus)
Karina Carrel, z bloga
Cafe Delites
■ številni različni viri
Karina Carrel