Predpriprava
ŠPARGLJEVA PITA Z MASKARPONEJEM IN GROJERJEM. Če uporabljamo zamrznjeno listnato testo, ga odmrznemo. Najbolje v hladilniku čez noč; gl.
kuharski leksikon.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
Če je le mogoče, kupimo listnato testo z maslom. Industrijske različice vse pogosteje vsebujejo margarino ali manj vredna olja.
■ Testo razvaljamo na listu peki papirja pribl. 6 mm debelo. V pravokotnik, pribl. 27x32 cm ali v kvadrat, pribl. 30x30 cm. S papirjem vred ga prenesemo v Pekač. Testo dokaj na gost prešpikamo z vilicami.
■ Testo zarežemo z ostrim nožem do prib. polovice globoko. Pribl. 2,5 cm od roba po vsej površini. Zarezan rob premažemo z blago stepenim jajcem. Kdor želi višji rob gl.
kuharski leksikon.
Takole zarežemo in prešpikamo testo
■ Pekač položimo v segreto pečico za pribl. 18 minut. Da se napihne in začne rjaveti.
■ Šparglje očistimo.
■ PREMAZ. Drobnjak drobno narežemo. Pehtran grobo sesekljamo. Oboje stresemo v skledo. Dodamo maskarpone,
dijonsko gorčico, drobno naribano limonovo lupinico, sol in sveže mleti poper. Dobro premešamo.
■ Grojer naribamo.
■ Premaz enakomerno razmažemo po testu. Potresemo ga z naribanim sirom, po vrhu pa položimo šparglje. Vse skupaj izdatno pokapljamo z oljčnim oljem.
■ Pekač položimo na srednje vodilo v segreti pečici. Pito pečemo 15–20 minut.
Odlično pito lahko pripravimo do 2 uri v naprej. Ponudimo jo pri sobni temperaturi.
■ Pečeno pito vzamemo iz pečice. V pekaču jo pustimo počivati 20 minut.
■ Pito potresemo z drobnjakovimi cvetovi. Lahko tui s sesekljanim pehtranom in z naribano limonovo lupinico.
Serviranje
Špargljeva pita z maskarponejem in grojerjem je lahko topla predjed ali lažja samostojna jed. H kateri ponudimo sezonsko listnato solato.
Sorodni recepti
Špargljeva pita
Kuharski leksikon
■
Kdor želi višji rob na piti, od razvaljanega testa odreže pribl. 2,5 cm široke trakove. Na vsaki strani po enega. Testo zapečete po receptu. Z blago stepenim jajcem premažete 2,5 cm robu ohlajenega testa. Nanj zalepite odrezane testene trakove. Pito dokončate po receptu.
■
Ko delamo z listnatim testom, je temperatura testa zelo pomembna. Če je prehladno, se težko valja. Če je pretoplo, izgubi svojo teksturo. Čez noč ga odmrznemo v hladilniku. Izvlečemo ga iz škatle, a ga pustimo v ovitku. Pri sobni temperaturi ga pustimo 15 minut. Če je otip še vedno trdo, počakamo še nekaj minut.
Najbolj okusni in zdravi so zarana nabrani in zjutraj kupljeni šparglji.
■
Listnato testo se med peko lepo dvigne in lista, če pekač oplaknemo z mrzlo vodo. Podoben učinek dosežemo, če med peko položimo v pečico skodelico z vodo. Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene. Če jih hranimo v ugasnjeni pečici s priprtimi vratci, ostanejo slastne in tople vsaj še 30 minut.
Špargljeva pita z maskarponejem in grojerjem
■
Kremni sir (tudi sirček, cream cheese) je mlečni proizvod izdelek iz skute. Z dodatkom smetane, pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz. Pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (
mascarpone; najbrž najboljši) in
sirček Philadelphia.
Pehtran popolnoma razvije svojo aromo v stiku s toploto.
■
Grojer sodi med najboljše sire na svetu. Prihaja iz kraja Gruyère, podoben je ementalcu, le da je manjši. Premer hlebca je 40-65 cm, v višino pa meri 9-13 cm. Hlebci tehtajo 20-45 kg. Uvrščamo ga med najboljše sire na svetu, v Švici pa ga proizvajajo že od 12. st.
La Gruyère Premier Cru je edini sir, ki je kar štirikrat prejel naziv najboljšega sira na svetu. Na prireditvi
World Cheese Awards v Londonu.
■
Špargelj ali (zeleni) beluš je sinonim za
navadni beluš (
Asparagus officinalis). Delikatesno samoniklo / gojeno rastlino, ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne, ki imajo izrazitejši okus, in beljene oz. bele. Kupujemo čvrste beluše, ki med olesenelim in užitnim delom glasno počijo, ko jih prelomimo. Stari so oveneli in grenijo.
Porcija jedi vsebuje pribl. 295 kalorij.
■
Dijonska gorčica je ena najbolj znanih francoskih gorčic. S kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in izrazitega, bolj pekočega okusa od klasične rumene gorčice. Ki ni ustrezen nadomestek.
Opozorila
■ Lahko uporabimo kateri koli kremni sir. Izogibajmo se le tistim, z oznako light, z znižanim odstotkom maščobe. Po navadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa. Poleg tega so te različice redkejše in se med mazanjem lahko razlivajo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špargljeva pita z maskarponejem in grojerjem (izvirno:
asparagus tart with chives, tarragon and gruyere)
Tonia Schemmel, z bloga
FEASTING AT HOME
■ številni različni viri
Špargljeva pita