Priprava
■ Večje špinačne liste očistimo, stebelca porežemo. V široki posodi (30 cm) zavremo vodo, ki sega pribl. 3 cm visoko. V krop stresemo špinačo, liste pa med obračanjem kuhljamo 2 minuti.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Špinačo odcedimo, blago ožamemo in grobo sesekljamo. Peteršilj in koper osmukamo in drobno sesekljamo. Mlado čebulo drobno sesekljamo.
■ V skledo nadrobimo feto. Dodamo sesekljano špinačo in čebulo, jajci, sol, sveže mleti poper in sesekljani zelišči.
■ Manjši pekač namažemo s tretjino olja. Vanj položimo polovico testa; vsak list poškropimo z oljem, preden ga pokrijemo z naslednjim. Po testu enakomerno nanesemo nadev, ki ga pokrijemo s preostalim vlečenim testom. Tudi pri tem posamezne liste poškropimo z oljem. Zloženko narežemo na 12 kosov, lahko diagonalno. Po vrhu nalijemo preostalo olje in malo vrele vode. Pekač položimo v pečico za kakih 40 minut.
Serviranje
Spanakopita ali
pita s feto, mlado čebulo in špinačo po grško se prileže vroča ali ohlajena na sobno temperaturo. Z jogurtom.
Nadomestek
■ Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
■ Pri špinačnih jedeh dobimo zanimiv (pri)okus, če tretjino špinače nadomestimo s čemažem.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
gl.
ideje
Nasveti
■ Vlečeno testo za pečene jedi vedno razvlečemo karseda tanko. Vlečeno testo, ki ga bomo kuhali, razvlečemo nekoliko debeleje, dodamo pa mu tudi bistveno manj maščobe. Ta namreč med kuhanjem iz testa izteka.
■ Ko kupujemo mlado čebulo, izbiramo plodove s čvrstimi belimi glavicami in svežim zelenjem.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje.
Triki
Vlečeno testo najlepše obdelamo oziroma razvaljamo in razvlečemo na polivinilastem prtu, ki ne vpija olja iz testa.
Pojasnila
■ Kupljeno vlečeno testo je naprodaj v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke. Odlično testo je na liste ali na tehtanje na voljo v pokriti ljubljanski tržnici.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Koper, včasih tudi koprc ali sladki janež, je enoletnica, ki zraste do 1,2 m visoko. Če nežne, resaste lističe podrgnemo med prsti, zaznamo prijeten vonj, ki spominja na mešanico peteršilja in kumine. V kuhinji uporabljamo svežega in manj aromatičnega posušenega, užitni pa so lističi in semena.
Različice
Ideje
■ gl.
grška kuhinja (številne
ideje);
špinača (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
■
Improvizirajmo. Špinačo najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, črnim poprom, gorčico, muškatnim oreščkom, olivnim oljem ali/in s sardelnimi fileti.
Opombe
■ Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov, gibanic in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi. Seveda pa je jed z domačim
vlečenim testom okusnejša.
■ Špinačo uvrščamo med naravno funkcionalno hrano, kar pomeni, da so vsi njeni pozitivni zdravstveni učinki znanstveno dokazani. Poleg tega jo skupaj z borovnicami in lososom uvrščamo tudi med tako imenovano naj hrano.
Zanimivosti
■ Vlečeno testo so v Evropo domnevno prinesli Turki ob svojem pohodu nad Dunaj, leta 1683.
■ Feta je od leta 2002 sir z zaščitenim geografskim poreklom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
spanakopita ali
pita s feto, mlado čebulo in špinačo po grško (izvirno:
la spanakopita)
Manuela Conti, z bloga
CON LE MANI IN PASTA
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup knjig
Manuele Conti