Priprava
■ Zelenjavo očistimo in zrežemo na drobne kockice. Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. V veliki ponvi segrejemo 5 žlic olja, na katerem počasi prepražimo sesekljano čebulo in lovorova lista. Nakockano zelenjavo – razen pora, - stresemo na prepraženo čebulo, potem pa vse skupaj med občasnim mešanjem pražimo nekaj minut.
■ Zelenjavi v ponvi dodamo še por, nakar zelenjavo pražimo še 1 minuto. Česen olupimo in stremo. Prepraženo zelenjavo potisnemo ob rob ponev. Dodamo preostalo olje, na katerem na hitro prepražimo paradižnikovo mezgo. Nato zmešamo vse sestavine, dodamo pol žličke sladkorja, sol, sveže mlet poper, kajenski poper, strt česen in origano.
■ Paradižnik odcedimo in narežemo na večje kose, ki jih vmešamo v zelenjavo. Vse skupaj počasi kuhljamo 15 minut; če je omaka pregosta, jo razredčimo s paradižnikovim sokom, ki je ostal v pločevinki.
■ V loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin. Krop posolimo in vanj stresemo špagete; skuhamo jih na zob. Kuhane špagete iz lonca predenemo v ponev. Dobro premešamo.
Serviranje
Špagete razdelimo na segrete krožnike, potem pa na jed drobno naribamo sir. Špageti z zelenjavno bolonjsko omako so brezmesna topla predjed, s sezonsko solato pa tudi samostojna jed.
Nadomestek
Čebulo nadomestimo z ustrezno težo šalotke, v sezoni pa z mlado čebulo.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Ko kupujemo čebulo, izbiramo trde glavice s povsem suho lupino, na plodovih pa ne sme biti znakov plesni ali kaljenja.
■ Ko kupujemo zeleno, večje ni boljše. Zelenin gomolj, večji od grenivke, je najbrž že povsem brez svojega okusnega značaja.
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 g testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 l vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
■ Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana, sočna in vlažna.
Pojasnila
■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.
■ Kajenski poper so istoimenski čiliji, pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (
Aframomum melegueta).
Različice
Ideje
gl. koleraba (številne
ideje); por (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
■ Dolžina nikjer drugje ni tako pomembna kot prav pri špagetih. Pred kuhanjem jih nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci, po mnenju nekaterih celo barbari.
■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo.
Opozorila
■ V lupini in tik pod njo se v zelenjavi naberejo številni strupeni pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in krtačenje. Oprano neolupljeno zelenjavo nazadnje še temeljito zbrišemo s kuhinjsko krpo.
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
■ Kajenski poper uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zanimivosti
Špagete so prvotno izdelovali doma, za trg pa so jih začeli proizvajati v renesansi, hkrati z makaroni.
Viri
■ dopolnjen recept
špageti z zelenjavno bolonjsko omako,
Večer, 2003
■ številni različni viri