Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin. V ožjem loncu, če ga imamo.
■ Orehe grobo zmeljemo, parmezan pa drobno naribamo. Česen olupimo. Toskanski hrovt (na fotografiji spodaj) temeljito očistimo, odstranimo peclje in žilice, potem pa ga dobro stremo v možnarju, skupaj s česnom.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob.
■ Strtemu ohrovtu po vrsti primešamo orehe, parmezan in oljčno olje. Dobro premešamo, nazadnje pa vmešamo še
matcho.
■ V globlji ponvi razpustimo maslo. Testenine odcedimo, odcejene pa na hitro prepražimo na maslu. Dodamo pesto, zelo na hitro (!) premešamo in odstavimo. Da z vročino ne uničimo čaja.
Serviranje
Špageti z ohrovtovim pestom z matcha čajem so lahko topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
■ Toskanski ohrovt lahko nadomestimo s klasičnim, pa tudi s špinačo, z blitvo ipd.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Nasveti
Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■
Na zob (
al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako, saj niso prepojene z vodo.
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo približno 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Matcha je posebna vrsta japonskega zelenega čaja, za katerega zelene lističe zmeljejo v prah. S prekrivanjem čajnih grmov lističe zaščitijo pred soncem. Posledično upočasnijo rast, lističi pa ohranijo veliko klorofila, kar pojasnjuje njihovo privlačno živo zeleno barvo čaja.
Matcha ima specifičen oreškast, blago grenak okus. Aroma čaja je tem močnejša, čim temnejše zelene barve je.
Različice
Ideje
gl. ohrovt (številne
ideje);
špageti (številne
ideje) ipd.
Opombe
■ Posebna značilnost ohrovta je sinigrin, glukozinat iz katerega v telesu nastanejo pomembne spojine izotiocianati, s pomembno vlogo pri detoksikaciji telesa.
■
Matcha čaj je v kuhinji posebno zanimiv zaradi zelo specifične barve in okusa. Res pa je, da njegove koristne sestavine najbolje izkoristimo v obliki čaja.
Opozorila
gl.
zanimivosti
Zanimivosti
■ Špageti so dobili ime po italijanski besedi
spago, vrvica. Špagete uživamo samo z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
■ Ohrovt je bil v času starega Rima sveta rastlina. V pisnih virih ga prvič najdemo v nemški knjigi o zeliščih iz leta 1543.
■
Matcha vsebuje veliko vitamina C in petkrat več kofeina kot kava. Zaradi zahtevne pridelave in majhnega pridelka stane 30-gramsko pakiranje matche 20–43 evrov.
Viri
■ dopolnjen recept
špageti z ohrovtovim pestom z matcha čajem (izvirno: pesto sa keljom i Matchom)
Sonja Lakuzić, z bloga
Silly World (srb.)
■ številni različni viri