■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ V kozici pristavimo in zavremo vodo za blanširanje paradižnika. ■ Paradižnik za 30 sekund potopimo v krop, potem pa ga olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in grobo sesekljamo. ■ Školjke temeljito očistimo, že odprte zavržemo; gl. opozorila.
Priprava
■ V posodi pristavimo in zavremo vino, na katerega vržemo školjke, ki jih počasi kuhamo približno 8 minut, da se odprejo. ■ Čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Školjke poberemo iz posode in shranimo na toplo, zaprte zavržemo; gl. opozorila. ■ Krop za kuhanje testenin posolimo, potem pa vanj stresemo špagete; skuhamo jih na zob. ■ V ponvi segrejemo olje, na katerem posteklenimo sesekljana čebulo in česen. Dodamo rakce, ki jih na hitro opečemo, potem pa nanje skozi gosto cedilo, obloženo z gazo, precedimo tekočino od kuhanja školjk. Dodamo sesekljan paradižnik in počasi kuhljamo 10 minut. ■ Peteršilj osmukamo, drobno sesekljamo in vmešamo v omako. V omako vložimo školjke, zavremo in počasi kuhljamo le minuto, dve, da se školjke segrejejo. Jed začinimo s soljo in sveže mletim belim poprom. ■ Špagete odcedimo in stresemo na omako. Premešamo in odstavimo.
Serviranje
Špageti z morskimi sadeži ali testenine s školjkami in raki so delikatesna topla predjed za posebne priložnosti, morda za tedaj, ko hočemo pocrkljati nekoga, na kogar prepogosto pozabimo.
Nadomestek
■ Repke kozic lahko nadomestimo z repki škampov. ■ Paradižnik izven sezone nadomestimo s češnjevci. ■ Zelo zanimiv okus školjk dobimo, če belo vino nadomestimo z rdečim. ■ gl. izboljšanje
Izboljšanje
■ Školjke, nabrane v mesecih, ki imajo v besedi črko r (npr. april), so bolj polnega in aromatičnega okusa. ■ Čebulo nadomestimo s šalotko. ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki. ■ Sveže školjke pred čiščenjem za 30 minut namočimo v hladno, blago soljeno vodo. Potem jih zdrgnemo s trdo ščetko in odstranimo brado. ■ Školjk med kuhanjem ne mešamo, ampak posodo, v kateri jih pripravljamo, le potresamo.
Pojasnila
■ Klapavice, pogosto bolj znane po hrvaškem imenu dagnje, živijo v šopih po nekaj deset ali celo nekaj sto. ■ Kozice (tudi garnele; fr. crevettes) so izjemno okusni in priljubljeni morski raki. Še posebej slastne so kraljeve kozice, ki v dolžino zrastejo do 23 centimetrov.
■ S školjkami ravnamo izredno previdno. Sveže školjke so zaprte. Če je školjka odprta le za špranjo, po njej potrkamo z noževo konico; če se tudi tedaj ne zapre, jo izločimo. Brez razmišljanja zavržemo tudi vse školjke, ki ostanejo zaprte po kuhanju. Vse našteto je razlog, da školjk vedno kupimo nekaj več, kot predvideva recept. ■ Vsi morski raki so hitro pokvarljivi, zato kupujemo in pripravljamo samo povsem sveže.
Zanimivosti
■ Klapavice so cenejše od drugih školjk, ker jih je dovolj, uspešno pa jih gojijo tudi v številnih školjčiščih. Do prodajne velikosti, 6 do 7 centimetrov, zrastejo že v 1 do 2 letih. ■ Po svetu proizvajajo več kot 600 različnih oblik testenin. (2005)
Viri
■ dopolnjen recept špageti z morskimi sadeži ali testenine s školjkami in raki iz knjige Sredozemska kuhinja, Kuhinja izbranih okusov, Učila International, Tržič 2001 ■ fotografija S. & P. Eising ■ številni različni viri
Špageti z limonovim maskarponejem
Preprosta topla jed s testeninami. V razkošni omaki iz stopljenega maskarponeja, parmezana in veliko limonovega soka ...