Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje špagetov; gl.
izboljšanje. Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob.
■ HLADNA OMAKA. Limonovo lupinico drobno naribamo v skledico; za začetek svetujemo za 2 žlici naribane. Parmezan drobno naribamo na lupinico.
■ Nesoljene pistacije drobno sesekljamo in jih stresemo k lupinici in parmezanu. Prilijemo olivno olje, potem pa vse skupaj s hrbtno stranjo žlice zmečkamo v gladko omako. Začinimo jo s soljo.
■ POSIP. Pistacije grobo sesekljamo. Parmezan in limonino lupinico drobno naribamo. Črni poper drobno stremo.
■ Pol zajemalke vode od kuhanja testenin nalijemo na hladno omako. Testenine precedimo, omako pa premešamo. Kuhane testenine odcedimo. Obrizgamo jih z olivnim oljem, potem pa jih razdelimo na ogrete jušne krožnike. Po njih natrgamo bivoljo mocarelo, potem pa na vse skupaj razdelimo omako. Jed potresemo s štirimi sestavinami za posip.
Serviranje
Špageti z mocarelo, limonino lupinico in pistacijami so lahko topla predjed (za 4) ali lahka samostojna jed (za 2).
Nadomestek
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Izboljšanje
Gurmanovim so se zelo kakovostni in zelo tanki rezanci izkazali za boljšo izbiro. Zelo zanimiva zna biti kombinacija mocarele in burate.
Nasveti
Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo. Gl. tudi
opozorila.
Pojasnila
■ Naj bolj okusna je mocarela iz nepasteriziranega bivoljega mleka, z oznako
Mozzarella di Bufala Campana. Ta je bolj kremasta, po okusu pa polnejša, preprosto zato, ker bivolje mleko vsebuje v primerjavi s kravjim več maščobe, beljakovin in mineralov.
■ Pistacije so sinonim za oreške
prave pistacije (Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
Različice
Ideje
gl. pistacije (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je, da jih proti koncu kuhanja (večkrat) pokusimo.
■ Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci.
■ Bivolica da bistveno manj mleka kot krava, zato je bivolje mleko dražje od kravjega.
Opozorila
■ Jed je kalorična bomba.
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda
na zob.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je neuporabna tudi po pranju.
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 centimetrov. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (Vocabolario domestico, 1846).
Viri
■ dopolnjen recept
špageti z mocarelo, limonino lupinico in pistacijami (izvirno: spaghetti with lemon pistachio pesto and mozzarella di bufala)
Meike Peters, z bloga
eat in my kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Meike Peters