Predpriprava
Lignja očistimo, nato ju posušimo in položimo v keramično skledo. Prelijemo ju z marinado iz ekstra deviškega oljčnega olja, pomarančnega soka, sveže mletega kajenskega popra, suhega timijana (če ga uporabimo) in strtega stroka česna. Sestavine premešamo, skledo pa pokrijemo s prozorno folijo in jo položimo v hladilnik za 2 uri. Lignja premešamo vsakih 30 minut.
Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin.
■ Lignja odcedimo (precejeno marinado prihranimo), ju posušimo in narežemo na kolesca, široka pribl. 1 cm.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob (al dente).
■ V ponvi segrejemo brizg olja na katerem narezane lignje na hitro opečemo. Prilijemo precejeno marinado, potem pa vse skupaj kuhamo nekaj minut.
■ Nesoljene pistacije olupimo in jih grobo sesekljamo.
■ Kuhane špagete odcedimo (nekaj žlic kropa prihranimo) in jih stresemo na kalamare. Prilijemo prihranjeno vodo od kuhanja testenin, dobro premešamo in odstavimo. Nazadnje vmešamo sesekljane pistacije in drobtine po okusu.
Serviranje
Špageti z mariniranimi kalamari, pistacijami in drobtinami so lahko odlična topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
Lignje lahko pripravljamo po skoraj vseh receptih za sipo. In obratno.
Izboljšanje
Lignji ali kalamari (ital. calamari) imajo po 8 kratkih in 2 dolgi lovki s priseski. Jadranske uvrščamo v isto kategorijo kot prvovrstne bele ribe. Še posebej okusni so pozimi. Za majhne lignje velja, da so najboljši takoj po ulovi. Večji so okusnejši, če sveže ulovljene pred pripravo očistimo in vsaj za 24 ur zamrznemo.
Nasveti
■ Pri čiščenju lignjev previdno izvlečemo vrečko s tekočino, ki ji pravimo črnilo. Če ga uporabimo kot barvilo, ga shranimo, sicer ga zavržemo.
■ Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■ Kajenski poper (cayenne pepper) so istoimenski čiliji (Capsicum annum; tudi
Guinea spice, cow-horn pepper, red hot chili pepper, aleva, bird pepper; 30.000-50.000 SHU), pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (Aframomum melegueta).
■ Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
Različice
Ideje
gl. ligenj (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Špagete uživamo samo z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
Opozorila
Lignji, ki jih predolgo pražimo, postanejo trdi oziroma gumijasti.
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 centimetrov. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (
Vocabolario domestico, 1846).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti z mariniranimi kalamari, pistacijami in drobtinami (izvirno: spaghetti con totani marinati all' arancia e pimiento, pistacchi e pangrattati)
Manuele Conti, z bloga
CON LE MANI IN PASTA
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup knjig
Manuele Conti