Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin.
■ Gobe očistimo, večje natrgamo. Lisičke in bukove ostrigarje (gozdne lahko nadomestimo z gojenimi) ločeno prepražimo v isti globlji, suhi ponvi, da spustijo tekočino. Ko prepražimo zadnje, dodamo košček masla in mešamo, da se stopi. Odstavimo.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih na zob (al dente).
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice, ki jih prepražimo v isti ponvi. Le toliko, da posteklenijo. Parmezan drobno naribamo, drobnjak pa drobno narežemo. Ko čebula postekleni, ji primešamo smetano, parmezan, sol, sveže mleti poper in drobnjak. Zavremo in kuhamo 2–3 minute.
■ Kuhane špagete s prijemalko predenemo v smetanovo omako. Tako da skupaj s špageti prenesemo tudi nekaj škrobne vode za gostljato omako. Primešamo 2/3 gob, jed pa razdelimo na ogrete krožnike. Po vrhu razdelimo preostale gobe, na vsako porcijo pa dodamo po 1 zelo svež rumenjak; gl. opozorila. Jed potresemo s sveže mletim ali strtim poprom.
Serviranje
Špageti z lisičkami, smetano, parmezanom in rumenjaki morajo na mizo, takoj ko so narejeni. Ponudimo jih kot samostojno jed.
Nadomestek
■ Če imamo zadosti lisičk, jed lahko pripravimo brez bukovih ostrigarjev.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Jed tik pred serviranjem potresemo z mandljevimi lističi. Blago opečenimi v suhi ponvi.
Nasveti
■ Pranju lisičk se po možnosti izognemo. Zato, ker med pranjem izgubijo del značilne arome, postanejo pa tudi vodene. Gobe očistimo s kuhinjskim čopičem ali s krtačko ali s papirnato brisačo. Zelo umazane le na hitro oprhamo s hladno vodo.
■ Špagete uživamo samo z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■ Bukov ostrigar (Pleurotus ostreatus) sodi med redke gozdne gobe, ki jih tudi gojimo. Gozdna različica ima nekoliko izrazitejši okus. Kupujemo manjše gobe, večje so bolj vodene.
Različice
Ideje
■ gl. bukov ostrigar (številne
ideje); lisička (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Lisičke so zaradi barve, strukture, oblike in okusa za mnoge dobrojedcem najboljše gobe sploh. Na splošno pa velja, da je vsaka gobja jed še boljša, če vsebuje več različnih vrst gob.
Opozorila
■ Lisičke vedno pripravljamo pri nizki temperaturi, sicer postanejo trde.
■ Bukovih ostrigarjev ne režemo z nožem, ampak večje primerke natrgamo s prsti. Če jih režemo z nožem, postanejo med termično obdelavo žilavi.
■ Za jedi, pri katerih jajc termično ne obdelamo nad 73 °C, uporabljamo izključno povsem sveža jajca. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
Zanimivosti
Gobe po hranilni vrednosti uvrščamo med meso in zelenjavo. Večino hranilnih snovi, podobno kot pri mesu, tvorijo beljakovine. Poleg tega vsebujejo gobe lecitin, tipično sestavino živil živalskega izvora. Zato gobe včasih imenujemo tudi
gozdno meso.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti z lisičkami, smetano, parmezanom in rumenjaki (izvirno:
spaghetti wirh chanterelles, cream, cheese and egg yolk) s portala
reddit
■ številni različni viri