Priprava
■ V loncu, na katerega se prilega ognjevarna skleda, pristavimo vodo za kuhanje testenin.
Maskarpone lahko nadomestimo s "crème fraîche" ali s sladko smetano, 42–48 %.
■ Parmezan drobno naribamo. Lupinico ene limone drobno naribamo. Eno limono ožamemo in precedimo. V skledo stresemo maskarpone, parmezan in limonovo lupinico. Prilijemo oljčno olje in limonov sok.
■ Skledo položimo na lonec z vrelo vodo. Sestavine v njej nežno stepamo 1–2 minuti. Da se maskarpone stopi, živila pa se povežejo v gosto omako. Mešanica je nekolik zrnata, a brez skrbi, gladka postane, ko primešamo vroče testenine. Poskusimo in po okusu prilijemo limonov sok. Izvirni recept predvideva sok 2 limon, a svetuje previdnost.
Jed je po izvirnem receptu pripravljena z »bucatini«, votlo, debelejšo in bolj čvrsto različico špagetov. Uporabni so tudi ozki rezanci, »linguine« ali »fettuccine«.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Skuhamo jih
na zob, a dente. Če se omaka med kuhanjem testenin preveč ohladi, skledo položimo nad lonec za kratek čas.
■ Testenine odcedimo, a prihranimo skodelico škrobnega kropa. Stresemo jih na omako in dobro premešamo. Če so videti presuhe, prilijemo nekaj prihranjenega kropa. Jed varčno začinimo s soljo (zaradi parmezana) in izdatno s sveže mletim poprom.
■ Jed preložimo v segreto servirno skledo ali na segrete jušne krožnike. Potresemo jo z bazilikinimi lističi.
Serviranje
Špageti z limonovim maskarponejem ali
testenine z maskarponejem in limonovim sokom in lupinico so lahko topla predjed, priloga ali samostojna jed. Ne pozabimo na mlinček s črnim poprom. Da si jed vsak dodatno začini po okusu.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Če vodo za kuhanje testenin posolimo tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine v vodi ne namakajo. Ampak se začnejo čimprej kuhati.
■ Maskarpone se razlikuje od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot
sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Bližnji sorodnik maskarponeja je
crème fraîche.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Ko omaki za testenine primešamo vodo od kuhanja, pridobimo sočnost, škrob in malo soli. Pomaga pri zgoščanju omak ali pri pripravi svilnate prevleke za testenine.
■ Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo pripravo testenin na Siciliji že v 11. st. Slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske. Makaroni so bili nekoč sinonim za vse vrste testenin.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti z limonovim maskarponejem ali
testenine z maskarponejem in limonovim sokom in lupinico (izvirno:
Julia's easy bucatini with lemon mascarpone)
Julia Busuttil Nishimura, s portala
The Design Files
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Julie Busuttil Nishimura
Julia Busuttil Nishimura