Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Ko voda zavre, jo posolimo in vanjo stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob.
■ (pomembna je časovna usklajenost med pripravo školjk in testenin) V ponvi segrejemo olje.Česen narežemo na tanke lističe, čili pa na kockice. Oboje stresemo na olje in počasi pražimo, da se česen rumeno obarva. Dodamo školjke, začinimo s kakim ščepcem soli in s sveže mletim poprom, premešamo in prilijemo vino. Kuhamo, da se školjke odprejo, vino pa izpari.
■ Peteršilj osmukamo in sesekljamo.
■ Kuhane špagete s kleščami za testenine preložimo v ponev. S testeninami dodamo tudi nekaj dobrodošle škrobne vode za omako. Dodamo sesekljan peteršilj, odstavimo in dobro premešamo z odločnim potresanjem ponve.
Serviranje
Špageti z lepotkami so lahko delikatesna topla predjed ali lahka glavna jed.
Nadomestek
Zelo zanimiv okus školjk dobimo, če belo vino nadomestimo z rdečim.
Nasveti
■ Nekatere školjke (npr. klapavice, ostrige, lepotke) morajo biti ob nakupu žive, lupini morata biti zaprti, imeti morajo prijeten vonj po morju, ne po ribah. Kupimo čvrsto zaprte ali le nekoliko priprte školjke, ki se ob rahlem pritisku zaprejo. Zavržemo tudi žive školjke s poškodovano, počeno ali razbito lupino. Gl. tudi
opozorila.
■ Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Triki
Ostrino čilija opazno omilimo, če mu odstranimo semena in notranja rebra.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5–8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine. Ostrino čilijev merimo s stotinami, pa tudi z milijoni skovilov.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
Različice
gl.
pekoči špageti z lepotkami na belo;
špageti z lepotkami (številne
različice);
testenine s školjkami (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. lepotka (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
Lepotke so v Italiji tudi
tartufi di mare, morski tartufi. Še en dokaz za njihovo kakovost.
Opozorila
S školjkami ravnamo izredno previdno. Sveže školjke so zaprte. Če je školjka odprta le za špranjo, po njej potrkamo z noževo konico; če se tudi tedaj ne zapre, jo izločimo. Brez razmišljanja zavržemo tudi vse školjke, ki ostanejo zaprte po kuhanju. Gl. tudi
nasveti.
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 centimetrov. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (Vocabolario domestico, 1846).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti z lepotkami (izvirno: tjestenina s kućicama) s portal
Dobra hrana (hrv.)
■ fotografija z bloga
the happy foodie ■ številni različni viri