Priprava
■ V loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin. Poper drobno stremo. Očiščene mlade jurčke narežemo na pribl. 1,5 centimetra široke rezine. Enako narežemo tudi bukove ostrigarje. Očiščene lisičke podolžno razpolovimo, malo večje natrgamo na četrtine.
■ V večji (litoželezni) ponvi razpustimo žlico masla, na katerem narezane jurčke pražimo 1 minuto pri visoki temperaturi. Med praženjem jih mešamo, nazadnje pa jih posolimo in popopramo. Prepražene stresemo na krožnik.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih na zob.
■ V isti ponvi razpustimo žlico masla, na katerem lisičke pražimo 1–1,5 minute. Med praženjem jih mešamo, nazadnje pa jih posolimo in popopramo. Prepražene stresemo na krožnik z jurčki. V isti ponvi segrejemo žlico masla in brizg olivnega olja. Bukove ostrigarje na maščobi pražimo 2–2,5 minute. Med praženjem jih mešamo, nazadnje pa jih posolimo in popopramo. Prepražene stresemo na krožnik z jurčki in lisičkami.
■ V isti ponvi razpustimo 2 žlici masla, na katerem žajbljeve lističe pri srednji temperaturi pražimo 30 sekund. Da se zlato obarvajo in postanejo hrustljavi. Prepražene stresemo na poseben krožniček. V ponev nalijemo pomarančni sok. Z dna ponve s kuhalnico postrgamo koščke, ki so se prijeli.
■ Kuhane špagete odcedimo in stresemo v ponev. Dodamo prepražene gobe in naribano pomarančno lupinico in dobro premešamo. Po okusu začinimo s soljo ali/in s strtim poprom.
Serviranje
Jed potresemo z naribano pomarančno lupinico in z žajbljevimi lističi. Na mizo jo prinesemo kar v ponvi.
Špageti z gobami, pomarančnim maslom in žajbljem so odlična samostojna jed.
Nakup
Pri nakupu gojenih bukovih ostrigarjev izbiramo manjše gobe. Večje so bolj vodene.
Nasveti
■ Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Med kuhanjem jih nekajkrat premešamo.
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se (zaradi izločanja škroba) sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■ Bukov ostrigar (Pleurotus ostreatus) sodi med redke gozdne
gobe, ki jih tudi
gojimo. Gozdna različica ima nekoliko izrazitejši okus.
Različice
Ideje
gl. gobe (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, na primer ravioli in tortelini).
Opozorila
■ Nabiranje
gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred
klopi.
■ Pri kuhanju testenin upoštevajmo, da veliki proizvajalci testenin na embalažo raje zapišejo malo daljši čas kuhanja.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge
agrume vse pogosteje okopajo v raztopini strupenega
difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v
difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
■ Lisičke vedno pripravljamo pri nizki temperaturi, sicer postanejo trde.
Zanimivosti
■ Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo uporabo testenin na Siciliji že v enajstem stoletju, slabih dvesto let pred zmagoslavno vrnitvijo
Marca Pola iz Kitajske.
■ Špagete je poimenoval
Antonio Viviani leta 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 centimetrov. Po drugih virih je izraz prvi uporabil
Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (Vocabolario domestico, 1846).
Vraže
Včasih je žajbelj veljal za rastlino, ki človeku lahko povrne nesmrtnost. Zato je bil vedno visoko cenjen; na Kitajskem, v Perziji ter ponekod v Evropi so govorili, da se ljudje, ki v svojem vrtu gojijo žajbelj, ne morejo postarati.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti z gobami, pomarančnim maslom in žajbljem (izvirno: porcini and chanterelles spaghetti with orange butter and sage)
Meike Peters, z bloga
eat in my kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Meike Peters