■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Bučke očistimo in zrežemo na kocke. ■ Češnjevce očistimo in razrežemo na četrtine. ■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete, ki jih skuhamo na zob. ■ V ponvi segrejemo olje, na katerem na hitro prepražimo česen, le toliko, da zadiši. Dodamo nakockane bučke in narezane češnjevce ter pražimo 5 minut. ■ Prepraženo zelenjavo zalijemo s petimi žlicami vode, v kateri se kuhajo testenine. Začinimo s soljo in sveže mletim poprom ter pokrito dušimo 5 minut. ■ Baziliko osmukamo in grobo sesekljamo; stresemo jo na zelenjavo. ■ Parmezan dobno naribamo. ■ Kuhane špagete odcedimo in stresemo na zelenjavo. Dodamo nariban parmezan in dobro premešamo.
Serviranje
Špageti z bučkami in češnjevci so okusna topla predjed.
Izboljšanje
Testenine iz duruma, trde pšenice, ki jo sejejo predvsem v južni Italiji, se odlikujejo s čvrstostjo, trajnostjo in prebavljivostjo.
Nasveti
■ Pri kupovanju česna izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
Triki
Odcejene testenine, ki jih stresemo na hladen krožnik, se zlepijo. Zato jih stresamo na segret krožnik ali v segreto skledo.
Pojasnila
■ Špageti so dolge, trde niti (ital. spago; nit, žica, vrvica). Najbolj univerzalni so št. 5. ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. ■ Češnjevci (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Špageti sodijo med najpopularnejše vrste testenin. Izvirajo iz Neaplja, Italijani pa jih najpogosteje pripravljajo v rimski in v ligurijski kuhinji. ■ Česen je eno redkih živil, ki tudi termično obdelan obdrži večino zdravi(lni)h sestavin.
Opozorila
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki. ■ Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Zdravilni učinki
(domnevni) Baziliko, bučke, česen (gl. opombe) in češnjevce uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Najbolj izviren esej na temo špagetov je predstavil pisatelj Uwe Timm, ki je zgodovino in pomembnost njihove dolžine na treh straneh simbolično predstavil z enim samim stavkom.
Viri
številni različni viri
” Špageti so dolge, trde niti (ital. spago; nit, žica, vrvica). Najbolj univerzalni so št. 5. “
” Češnjevci (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika. “
” Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin pristavimo 6 do 7 litrov vode. “
Sorodni recepti
Smetanovi špageti z bučkami in limono
Kremna, pikantna in dišeča jed iz testenin, zmešanih z naribanimi bučkami, prepraženimi na čilijevemu olju. ...