■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Brokoli očistimo in razcvetkamo; steblo zrežemo na kockice. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Krop posolimo, potem pa vanj stresemo brokoli, ki ga skuhamo na zob. ■ Kuhan brokoli s penovko iz kropa za nekaj minut predenemo v ledeno mrzlo vodo. ■ V posodi segrejemo olje in maslo, dodamo sesekljano čebulo in med občasnim mešanjem počasi pražimo 5 minut, da se čebula zmehča. ■ V krop, v katerem smo skuhali brokoli, stresemo testenine, ki jih skuhamo na zob. ■ Brokoli odcedimo in stresemo k čebuli ter dobro premešamo. Prilijemo smetano in počasi segrevamo 10 minut. ■ Kuhane testenine odcedimo, stresemo nazaj v lonec in shranimo na toplo. ■ Brokoli s tekočino predenemo v posodo električnega mešalnika, v katerem vse skupaj zmiksamo v gladek pire. Pire stresemo na testenine in dobro premešamo, nato pa na vse skupaj drobno naribamo parmezan in premešamo še enkrat.
Serviranje
Špageti z brokolijem so preprosta, a hranljiva topla predjed.
Izboljšanje
Najkakovostnejše italijanske testenine prihajajo iz Sicilije, Apulije in Kalabrije, treh pokrajin z veliko sonca.
Nasveti
■ Pri nakupu brokolija izbiramo težke, intenzivno temno zelene in nepoškodovane plodove, ki imajo čvrsto zaprte cvetke. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki,
Pojasnila
Dolžina nikjer drugje ni tako pomembna (še vedno smo pri kulinariki), kot prav pri špagetih. Pred kuhanjem jih nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci, po mnenju nekaterih celo barbari.
■ Brokoli lahko uživamo surov, zlasti v različnih solatah. Sicer ga najpogosteje kuhamo (najbolje na pari), lahko pa tudi pražimo in pečemo. ■ špageti (številne ideje); testenine z brokolijem (številne ideje)
Opombe
Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije: pasta corta (ital.; kratki rezanci), pasta lunga (ital.; tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter pasta ripiena (ital.; nadevane testenine, na primer ravioli in tortelini).
Opozorila
■ Brokoli je občutljiva zelenjava, zato je priporočljivo, da ga zaužijemo najkasneje 24 ur potem, ko je bil odrezan. ■ gl. nasveti
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Brokoli, čebulo in (ekstra deviško) olivno olje uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Temno zelena zelenjava vsebuje več klorofila. Osrednji atom v molekuli klorofila je magnezij, ki je najpomembnejši obrambni element v našem telesu.
Zanimivosti
■ Po svetu proizvajajo več kot 600 različnih oblik testenin. (2005) ■ Špagete so prvotno izdelovali doma, za trg pa so jih začeli proizvajati v renesansi, hkrati z makaroni. ■ Ameriški predsednik George Bush, starejši, je v Beli hiši prepovedal pripravo brokolija. Najbrž (nam) je s tem naredil še najmanj škode.
Viri
številni različni viri
” Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. “
” Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. “
” Brokoli lahko uživamo surov, zlasti v različnih solatah. “
Špageti karbonara
Preproste, hitro pripravljene testenine s slanino, z rumenjaki ali/in z jajci. Pa s parmezanom ali s pekorinom. ...
(5.00; 4 ocene)
Špageti z vegansko bolonjsko omako
Izjemna topla (pred)jed, ko posamezniki ne verjamejo, da je omaka brezmesna. V njej skuhamo nekaj mešane zelenjave, ...