Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Limonovo lupinico drobno naribamo, sok pa ožamemo. Avokada razpolovimo in ga izkoščičimo. Meso izdolbemo v multipraktik in ga sproti pokapljamo z limonovim sokom.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih na zob.
■ Česen grobo sesekljamo in ga stresemo k avokadu. Baziliko s polovico soli grobo sesekljamo in stresemo k avokadu. Prilijemo olje, dodamo naribano limonovo lupinico, preostalo sol in sveže mleti poper. Sestavine zmiksamo v gladko omako. Omako po okusu dosolimo ali/in okisamo z limonovim sokom. Nazadnje jo razredčimo s 3–6 žlicami vode od kuhanja testenin, da dobimo teksturo gostega kremnega jogurta.
■ Špagete odcedimo. V lonec nalijemo omako, na katero stresemo odcejene špagete. Dobro premešamo.
Serviranje
Špageti z avokadovo omako so lažja samostojna jed, h kateri ponudimo limonove krhlje. Za vegetarijance pa tudi
parmezan in ribežen.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
V vegetarijanski različici jed izboljšamo s sveže naribanim parmezanom.
Nasveti
■ Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Med kuhanjem jih nekajkrat premešamo.
■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih proti koncu kuhanja (večkrat) pokusimo.
■ Avokado terja nekaj več soli, ki poudari njegov blagi, značilni okus.
Triki
■ Avokado hitreje dozori v bližini banan.
■ Bazilikino privlačno barvo med sekljanjem ohranimo tako, da jo sekljamo skupaj z malo grobe soli ali/in s peteršiljem.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■ Poznamo štiri vrste avokada: mehiškega, gvatemalskega, zahodnoindijskega in izraelskega, križancev pa je več kot 500.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome, ki nekoliko spominja na klinčke in meto.
Različice
Ideje
■ gl.
avokado (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
■
Improvizirajmo. Avokado najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, čiliji*, kisom; koprom, koriandrom, kumino, limetami*, limonami*, meto, peteršiljem ali/in s solatnimi prelivi*.
Opombe
■ Pri kuhanju testenin upoštevajmo, da veliki proizvajalci testenin na embalažo raje zapišejo malo daljši čas kuhanja. Še posebej ljubitelji pravih testenin, kuhanih
al dente.
■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevec, cvetača in sladki krompir.
Zanimivosti
Špagete so prvotno izdelovali doma. Za trg so jih začeli proizvajati v renesansi, hkrati z makaroni.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti z avokadovo omako (izvirno: špageti s umakom od avokada)
Monike Topalko, z bloga
BakeNoir (hrv., angl.;
blog je zbrisan)
■ številni različni viri