Priprava
■ (gl.
foto strip) V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Kuhamo jih 2 minuti manj, kot je zapisano na embalaži.
■ Poper drobno stremo alipa ga grobo zmeljemo. Oba sira naribamo. Maslo narežemo na koščke.
■ Pred koncem kuhanja testenin iz lonca zajamemo za 1,2 dl škrobnega kropa.
■ Kuhane špagete odcedimo. V lonec nalijemo prihranjeno vodo. Dodamo narezano maslo in naribana sira. Vse skupaj mešamo in počasi segrevamo, da se maslo in sir stopijo v gladko omako.
■ Odcejene špagete stresemo v lonec. Dodamo strti/mleti poper in dobro premešamo, da se omaka oprime vseh testenin. testenine po okusu dodatno začinimo s soljo ali/in s poprom. Testenine pokrijemo in pustimo počivati 1 minuto.
Serviranje
Špageti v sirovi omaki z maslom in črnim poprom sodijo v skupino najbolj preprostih, a odličnih testenin. Jed razdelimo v segrete krožnike in nemudoma ponudimo.
Nadomestek
■ Špagete lahko nadomestimo z ozkimi rezanci.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
Dober poper je trd, čvrst, okrogel in težak. Čim večja je teža litra popra, tem boljši je.
Nasveti
Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8.
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo približno 550 litrov mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
■ Pekorino je ime družine italijanskih trdih sirov iz ovčjega mleka. Glede na področje proizvodnje poznamo štiri različice:
pecorino Romano, pecorino Sardo, pecorino Toscano in
pecorino Siciliano. Sir ima v vsaki italijanski pokrajini drugačen okus, ki se razlikuje tudi glede na starost sira.
Različice
Ideje
gl.
pekorino (številne
ideje);
špageti (številne
ideje);
testenine (
nasveti, pojasnila, opozorila…)
Opombe
Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci.
Opozorila
■ Če testenine kuhamo pri zelo visoko temperaturi, uničimo njihovo teksturo. Tako kuhane testenine slabše vpijajo omako.
■ Izvirni parmezan je pridelan z živalskim sirilom, zato jedi, pripravljene z njim, ne sodijo med vegetarijanske.
Zanimivosti
■ Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 cm. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (
Vocabolario domestico, 1846).
■ Originalno ime sira
parmigiano reggiano je zaščiteno že od leta 1954. Izdelava sira je omejena na območja Bologne, Reggia Emilije, Mantove, Modene in Parme.
Viri
■ dopolnjen recept
špageti v sirovi omaki z maslom in črnim poprom (izvirno:
cacio e pepe)
Alexandre Stafford, z bloga
alexandra’s KITCHEN, po knjigi
Laura in the Kitchen, Laure Vitale
■ številni različni viri