■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ V posodi pristavimo vodo za blanširanje špinače; gl. opombe. ■ Papriki podolžno razpolovimo, razsemenimo in zrežemo na večje koščke. ■ Krompir olupimo in zrežemo na kocke. ■ V ponvi segrejemo 3 žlice olja, potem pa v njem zlato rjavo prepražimo krompirjeve kocke. ■ Krop za kuhanje testenin posolimo, potem pa vanj stresemo špagete; skuhamo jih na zob. ■ Špinačo na hitro blanširamo v soljenem kropu. Nato jo odcedimo, oprhamo pod tekočo hladno vodo in in še enkrat dobro odcedimo. ■ Krompirju v ponvi dodamo narezano papriko, potem pa prepražimo še vse skupaj. ■ Kuhane špagete odcedimo, oprhamo pod tekočo hladno vodo in še enkrat dobro odcedimo. ■ Olive razpolovimo in izkoščičimo. ■ Vse solatne sestavine stresemo v skledo in premešamo. ■ Solatni preliv. Česen olupimo in pretlačimo. V skodelici razmešamo balzamični kis, gorčico in sol, da se sol stopi. Nato med stepanjem postopoma prilijemo olje. Nazadnje dodamo sveže mlet poper, preliv pa nalijemo na solato. Dobro premešamo.
Serviranje
Špageti, špinača in krompir v solati ali solata s testeninami, špinačo in krompirjem je nasitna hladna predjed ali lažja samostojna hladna jed.
Nadomestek
Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z mlado blitvo, mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
Izboljšanje
Paprike spečemo, olupimo, razsemenimo in zrežemo na koščke.
Nasveti
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Pojasnila
■ Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Različice
gl. testenine v solati (številne različice)
Opombe
■ Špageti sodijo med najpopularnejše vrste testenin. Izvirajo iz Neaplja, Italijani pa jih najpogosteje pripravljajo v rimski in v ligurijski kuhinji. ■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo. ■ Če imamo mlado špinačo, je ni potrebno blanširati.
Opozorila
Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Zato špinačo uvrščamo med varovalna živila (gl. zdravilni učinki) pogojno, saj pospešuje nastajanje ledvičnih kamnov. Največ teh sestavin je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače, ki jih prav zaradi tega pred pripravo odstranimo.
Zdravilni učinki
(domnevni) Česen, gorčico, olive, (ekstra deviško) olivno olje, papriko in špinačo (gl. opozorila) uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Najbolj izviren esej na temo špagetov je predstavil pisatelj Uwe Timm, ki je zgodovino in pomembnost njihove dolžine na treh straneh simbolično predstavil z enim samim stavkom. ■ Makaroni so bili nekoč splošen izraz za vse vrste testenin. ■ Špinača je prva zelenjava, ki so jo začeli prodajati tudi zamrznjeno.
Viri
■ dopolnjen recept špageti, špinača in krompir v solati ali solata s testeninami, špinačo in krompirjem iz knjige Solate, Kuhinja izbranih okusov, Učila International, Tržič 2001 ■ fotografija Elizabeth Watt ■ številni različni viri
” Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin pristavimo 6 do 7 litrov vode. “
” Makaroni so bili nekoč splošen izraz za vse vrste testenin. “
Sorodni recepti
Beluši, artičoke in grenivke v solati
prefinjeno sestavljena solata s solatnim prelivom iz grenivkinega in limoninega soka, olivnega olja, gorčice in ...