Priprava
■ Sardine očistimo (gl.
izboljšanje), očiščene pa zbrišemo s papirnato kuhinjsko brisačo. Francosko štruco narežemo na kockice. Pristavimo vodo za kuhanje testenin.
■ V veliki ponvi segrejemo olje, na katerem spečemo sardele. Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob.
■ Pečene sardele posolimo. V isti ponvi pa hrustljavo opečemo nakockan kruh. Peteršilj osmukamo in sesekljamo skupaj s česnom. Oboje stresemo na odstavljene kruhove kockice in premešamo. Parmezan drobno naribamo.
■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo v ogreto skledo. Primešamo jim odišavljene krušne kockice in sardele. Nazadnje jed izdatno pokapljamo z olivnim oljem in potresemo s parmezanom.
Serviranje
Špageti s sardelami in opečenimi kruhovimi kockami so lahko za malico ali lažji samostojni obrok.
Izboljšanje
Nekaj več dela terja, če sardele pred pečenjem filiramo (gl.
kako očistimo in filiramo sardele), a je vredno. Še posebej, če so večje. S palcem preprosto odstranimo luske. Nato odtrgamo glavico, s palcem pa potegnemo po trebušni strani proti repu, da ribico razpremo. Nato s palcem in kazalcem preprosto primemo in izvlečemo hrbtno koščico. Sardino oprhamo s hladno vodo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah.
Nasveti
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje.
■ Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
■ Špageti so dolge, trde niti (ital. spago; nit, žica, vrvica). Najbolj univerzalni so št. 5.
■ Sardela ali sardina je plava morska riba z okusnim, lahko prebavljivim mesom. Zraste do 25 cm, tehta pa do 80 g; povprečna teža je pribl. 30 g. Ima modro srebrn hrbet ter belo srebrna boka in trebuh.
■ Francoska štruca (baguette, baget) je do 100 cm dolg, ozek francoski kruh, odličen za pripravo različnih sendvičev oziroma (opečenih) kruhkov in za nadevanje.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo približno 550 litrov mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
Različice
gl.
testenine s sardelnimi fileti (številne
različice); testenine z ribami (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
francoska štruca (številne
ideje);
sardela (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine čimprej začnejo kuhati, namesto, da se namakajo v vodi.
Opozorila
■ Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Milo rečeno.
■ Če sardin pred pečenjem dobro ne posušimo, se med pečenjem prijemajo za žar ali ponev.
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 centimetrov. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (Vocabolario domestico, 1846).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti s sardelami in opečenimi kruhovimi kockami (izvirno: špageti s srdelama i kruhom)
Vane Babić, s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri