Priprava
■ Rdečo peso očistimo in jo skuhamo do mehkega; gl.
izboljšanje. Mandlje olupimo in jih stresemo v multipraktik.
■ Vodo za kuhanje testenin pristavimo pred koncem kuhanja rdeče pesa. Kuhano peso, olupimo in jo narežemo na koščke. Stresemo jih v multipraktik.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob.
■ Česen pretlačimo v multipraktik. Dodamo še sol in vse skupaj gladko zmiksamo. Med nadaljnjim miksanjem postopoma prilijemo olje. Zmes prelijemo v skledico. Parmezan drobno naribamo in ga primešamo pesini omaki.
■ Kuhane špagete odcedimo. V loncu jim primešamo nekaj žlic pesta, po potrebi pa tudi nekaj žlic kropa od kuhanja testenin.
Serviranje
Špageti s pestom iz rdeče pese so lahko topla predjed, lažja samostojna jed ali priloga.
Nakup
■ Ko kupujemo rdečo peso, izbirajmo čvrste, čim manjše plodove pravilnih oblik. Takšne hitreje termično obdelamo, vsebujejo pa tudi več koristnih sestavin. Plodovi nepravilnih oblik so znak nepravilnosti med rastjo, pogosto so trdi in grenki.
■ Izluščene (narezane, mlete) oreške kupujemo za sproti, saj hitro postanejo žarki.
Triki
Trdo mandljevo lupino lažje razbijemo, če mandlje pred tem v pekaču nekoliko popečemo v segreti pečici. Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Vendar jih moramo potem dobro posušiti, bodisi v suhi ponvi ali v pečici.
Nadomestek
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Izboljšanje
■ V rdeči pesi ohranimo več hranilnih snovi, okusa in barve, če jo skuhamo v sopari ali spečemo v pečici. S pečeno peso dobimo tudi nekoliko sladkasto omako oziroma namaz. Ovito v alu folijo pečemo 60 minut pri 200 °C.
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
■ gl.
ideje
Nasveti
■ Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Med kuhanjem jih nekajkrat premešamo.
■ Rdeča pesa je kuhana, ko konica ozkega noža, ki jo zabodemo v njen najdebelejši del, gladko spolzi skozi površino.
■ Pesto, ki nam ostane, shranimo v steklen kozarček s pokrovom. Po vrhu nalijemo za pol centimetra olivnega olja. V hladilniku ga lahko hranimo nekaj dni, brez parmezana pa precej dlje.
Triki
Trdo mandljevo lupino lažje razbijemo, če mandlje pred tem v pekaču nekoliko popečemo v segreti pečici. Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih predhodno na hitro blanširamo. Vendar jih moramo potem dobro posušiti, bodisi v suhi ponvi ali v pečici.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Različice
gl.
domači ozki rezanci s pestom iz pečene rdeče pese;
pesto (številne
različice);
preproste testenine (številne
različice);
testenine s pestom (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. rdeča pesa (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Rdečo peso najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, cimetom, čiliji, drobnjakom*, gorčico*, hrenom*, janežem, kaprami, karijevim praškom, kisom* (zlasti balzamičnim*, belim balzamičnim, belim vinskim, jabolčnim, rdečim vinskim*, šerijevim), klinčki, koprom*, koriandrom, koromačevimi semeni, krebuljico, kumino*, limetami, limonami* (sok, lupinica), meto*, olivami (črnimi), oljem* (zlasti z olivnim*, orehovim*), pehtranom*, peteršiljem*, pomarančami* (sok, lupinica), poprom (črnim, belim), rimsko kumino, šalotko, timijanom in/ali z vodno krešo.
Opozorila
Ko delamo z rdečo peso, si nadenimo rokavice. Pesine intenzivne rdeče barve sicer še nekaj dni ne spravimo z dlani.
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 centimetrov. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (Vocabolario domestico, 1846).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti s pestom iz rdeče pese (izvirno: beetroot pesto) z bloga
Design Sponge (angl.)
■ številni različni viri