■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Krop posolimo, nato pa vanj stresemo špagete, ki jih skuhamo na zob. ■ Pekorino drobno naribamo. ■ Kuhane špagete odcedimo (1,2 decilitra zavrelice prihranimo) in stresemo nazaj v lonec. Dodamo nariban sir, olivno olje, sol in grobo mlet ali strt črni poper, dobro premešamo, nazadnje pa prilijemo toliko prihranjene zavrelice, da dobimo sočno jed.
Serviranje
Špageti s pekorinom in črnim poprom ali testenine s sirom in poprom so zelo preprosta in hitro pripravljena, a kalorična predjed, lažja samostojna jed ali priloga.
Nadomestek
■ Špagete lahko nadomestimo z drugimi dolgimi testeninami. ■ Pekorino ustrezno nadomestimo s parmezanom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc. ■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh. ■ Močan okus sira se lepo ujame tudi z drugimi vrstami popra, poper pa lahko nadomestimo tudi s čilijevimi kosmiči.
Izboljšanje
■ Najkakovostnejše italijanske testenine prihajajo iz Sicilije, Apulije in Kalabrije, treh pokrajin z veliko sonca. ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
■ Dober poper je trd, čvrst, okrogel in težak. Čim večja je teža litra popra, tem boljši je. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Pojasnila
■ Špageti so dolge, trde niti (ital. spago; nit, žica, vrvica). Najbolj univerzalni so št. 5. ■ Pekorino (ital. pecorino) je italijanski trdi ovčji sir. Njegovo ime izhaja iz italijanske besede pecora (ovca). Sir ima v vsaki italijanski pokrajini drugačen okus, ki se razlikuje tudi glede na starost sira. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Poprovec (lat. Piper) je rastlina, ki zraste do 15 metrov visoko, vendar ga zaradi ekonomičnosti obrezujejo na približno 6 metrov. Znanih je več kot 600 vrst.
■ Špageti sodijo med najpopularnejše vrste testenin. Izvirajo iz Neaplja, Italijani pa jih najpogosteje pripravljajo v rimski in v ligurijski kuhinji. ■ Mlet ali strt poper dodajamo jedem tik pred koncem kuhanja ali celo tik pred serviranjem. Pogosto pa si ga v jed po okusu namelje kar vsak sam.
Opozorila
Poper sodi med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zanimivosti
Špagete so prvotno izdelovali doma, za trg pa so jih začeli proizvajati v renesansi, hkrati z makaroni.