Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 220 stopinj. Česen drobno sesekljamo, poper drobno zmeljemo ali stremo.
■ Češnjevce očistimo, očiščene pa razpolovimo v skledo. Prilijemo olje in balzamični kis ter dodamo sol, sveže mleti/strti poper, sesekljan česen, baziliko in origano. Dobro premešamo in postrgamo v pekač, da so češnjevci v eni plasti. Položimo ga v ogreto pečico za pribl. 15 minut. Da se češnjevci zmehčajo.
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Krop posolimo in vanj stresemo špagete, ki jih skuhamo na ugriz (al dente). Pazimo, da čas kuhanja uskladimo s koncem pečenja češnjevcev.
■ Pekač položimo pod zgornji žar za 1–2 minuti, da češnjevci blago karamelizirajo. Parmezan grobo naribamo. Baziliko narežemo na rezance ali pa jo grobo sesekljamo.
■ Kuhane testenine odcedimo, odcejenim pa nežno primešamo pečene jajčevce z omako. Stresemo jih v ogreto skledo, kjer jih potresemo s parmezanom in z baziliko. Po vrhu pa še malo izbranega oljčnega olja.
Serviranje
Špageti s pečenimi češnjevimi paradižnički in parmezanom se priležejo kot lažja samostojna jed (za 6) ali kot topla predjed (8). K jedi se priležejo škampi ali piščanec z žara.
Nadomestek
■ Pečene češnjevce lahko pripravimo po svojem preizkušenem receptu ali po kateri od številnih
različic.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z
grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Izboljšanje
■ Najbolj kakovostne italijanske testenine prihajajo iz Sicilije, Apulije in Kalabrije, treh pokrajin z veliko sonca.
■ Improvizirajmo. Češnjevce najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko* (zlasti z rdečo in z limonsko), čebulo*, česnom*, čiliji*, drobnjakom*, koprom, koriandrom, majaronom, meto, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom*.
Nasveti
Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine čimprej začnejo kuhati, namesto, da se namakajo v vodi.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome.
Različice
gl.
pečeni češnjevci (številne
različice);
preproste testenine (številne
različice);
špageti s pečenimi češnjevimi paradižnički, pinjolami in baziliko;
testenine s češnjevci (številne
različice);
testenine s pečenimi češnjevci (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. češnjevci (številne
ideje);
pečeni češnjevci (številne
ideje)
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 cm. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem Gospodinjskem slovarju (
Vocabolario domestico, 1846).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti s pečenimi češnjevimi paradižnički in parmezanom (izvirno: fresh tomato pasta)
Holly, z bloga
SPEND WITH PENNIES
■ številni različni viri