Priprava
■ ŠPAGETI S PEČENIMI ČEŠNJEVCI, KOZICAMI IN PINJOLAMI. Pečico ogrejemo na 200 °C. Češnjevce očistimo in stresemo v višji ognjevaren pekač. Česen olupimo in stresemo k češnjevcem. Prilijemo vino in olivno olje, sol in rdeči poper. Premešamo, pekač pa položimo v ogreto pečico za 45 minut.
■ Pinjole opečemo v suhi ponvi, le toliko, da zadišijo. Kozice očistimo; glavice odstranimo, meso izluščimo; potrebujemo 400 g izluščenih.
■ Pred koncem pečenja češnjevcev pristavimo vodo za kuhanje testenin. Krop posolimo in vanj stresemo testenine; skuhamo jih
na zob.
Kozice lahko nadomestimo s škampi oz. s škampovimi repki. Ali s školjkami.
■ PEČENE KOZICE. Česen drobno sesekljamo. Potresemo ga na očiščene kozice. Prilijemo žlico olja in dobro premešamo.
■ V ponvi segrejemo žlico olja. Nanj stresemo očiščene kozice. Po vsaki strani jih pečemo slabi 2 minuti.
■ Parmezan drobno naribamo. Bazilikine lističe narežemo na tanke rezance.
■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo na pečene češnjevce. Dodamo opečene pinjole in tri četrtine bazilike in dobro premešamo. Po vrhu potresemo nariban parmezan in preostalo baziliko. Jed nazadnje obložimo s pečenimi kozicami.
Serviranje
Špageti s pečenimi češnjevci, kozicami in pinjolami so odlična samostojna jed.
Nadomestek
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano. Dober nadomestek je tudi zbrinc. Veganski nadomestek je
domači veganski parmezan.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje odišavljamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, kisom (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), limonami (sok, lupinica), olivnim oljem, peteršiljem, poprom (belim, črnim) ali/in s timijanom.
Nasveti
■ Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem je v vodi vsaj 2/3 špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je, da jih proti koncu kuhanja (večkrat) pokusimo. Gl. tudi
opozorila.
■ Temno črevo pri kozicah nežno odstranimo od zgornjega proti spodnjemu delu.
Špageti s kozicami
Pojasnila
■
Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8. Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Uživamo jih z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
■
Parmezan (parmigiano) je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe.
Rdeči poper za razliko od belega, črnega in zelenega, ni plod poprovca, ampak drevesa, ki je doma v Braziliji, imenujejo pa ga tudi brazilski poper.
■
Pinjole so dragi plodovi različnih vrst bora (
Pinus species). V kuhinji jih uvrščamo med oreščke, s katerimi pripravljamo številne specialitete. Zlasti iz italijanske oz. sredozemske in orientalske kuhinje.
■
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju.
■
Poznamo nad 60 vrst bazilike. Po botaničnih lastnostih jih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm. Bazilika po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonino lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
Različice
Ideje
gl.
špageti (številne
ideje)
Opozorila
■ Pri kuhanju testenin upoštevajmo, da veliki proizvajalci testenin na embalažo raje zapišejo malo daljši čas kuhanja. Še posebej, če smo ljubitelji pravih testenin, kuhanih
na zob, al dente.
■ Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
■ Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Zanimivosti
V prvi ameriški tovarni testenin, ki jo je l. 1848 odprl neki Francoz, so špagete sušili na soncu. Kar na strehi tovarne.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti s pečenimi češnjevci, kozicami in pinjolami (izvirno:
roasted cherry tomato cappellini with shrimps)
Marina Delio, z bloga
yummy mummy kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Marine Delio