Priprava
■ PEČENI SLADKI ČEŠNJEVCI. Ognjevarno ponev ali plitev pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Češnjeve paradižničke podobne velikosti očistimo in razpolovimo. Zložimo jih v ponev/pekač s prerezano stranjo navzgor. Potresemo jih z rjavim sladkorjem, s soljo in s timijanovimi lističi; gl.
nadomestek. Nazadnje češnjevčke izdatno pokapljamo z izbranim oljem. Ponev/pekač položimo v ogreto pečico za 30–60 minut. Čas pečenja je odvisen od pečice in od sočnosti češnjevcev; gl. tudi
opozorila.
■ Lešnike (gl.
nadomestek) grobo sesekljamo. Sesekljane blago opečemo v suhi ponvi.
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenine. Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob.
■ V ponev z lešniki stresemo pečene češnjevčke in nekaj žličk oljčnega olja. Počasi segrejemo in nežno premešamo, da se okusi prepojijo. Kuhane testenine odcedimo in jih stresemo v ponev. Lahko dodamo še nekaj žlic vode od kuhanja, za sočnost.
Serviranje
Špageti s pečenimi češnjevci in opečenimi lešniki so preprosta, pa kljub temu zelo okusna topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
Lešnike lahko nadomestimo z mandljevimi lističi.
Izboljšanje
■ Najbolj aromatičen je enoletni vrtni timijan.
■ Improvizirajmo. Timijan najbolje* kombiniramo z (abecedno): baziliko, čebulo*, česnom, limonino lupinico*, lovorovimi lističi, majaronom, origanom, peteršiljem, pomarančno lupinico*, rožmarinom, sezamovimi semeni, šetrajem ali/in z
zeliščnimi šopki* (bouquet garni).
■ Ljubitelji sira, lahko po jedi potresemo malo naribanega parmezana ali pekorina. A mladega, da ne pobere okusa sočnih češnjevčkov.
Nasveti
Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem naj bo v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
Češnjevci ali
češnjevi paradižnički (tudi
zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
Različice
Ideja
■ gl. češnjevci (številne
ideje);
pečeni češnjevci (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
■ Takole pečene češnjevce lahko zmiksamo v eno super omako. Zmiksane lahko kot začimbo dodajamo juham, omakam, testeninam, rižotam... Lahko jih vložimo (s čilijem) v oljčno olje, za ozimnico...
Opozorila
Zelo pazimo, da češnjevcev ne presušimo. Pečemo jih le toliko, da iz njih izpari tekočina oziroma jih posušimo. Da blago karamelizirajo in dobijo intenzivnejši okus.
Zanimivosti
Najbolj izviren esej na temo špagetov je predstavil pisatelj Uwe Timm, ki je zgodovino in pomembnost njihove dolžine na treh straneh simbolično predstavil z enim samim stavkom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti s pečenimi češnjevci in opečenimi lešniki (izvirno: pasta con pomodorini confit e nocciole tostate)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl., ital., hrv.)
■ številni različni viri