Priprava
■ Olive razpolovimo in izkoščičimo; polovice lahko še enkrat razpolovimo. Kapre odcedimo, oprhamo s hladno vodo in še enkrat odcedimo. Pristavimo lonec z vodo za kuhanje testenin.
■ Čebulo narežemo na drobne kockice. Pristavimo jo v globlji ponvi skupaj z oljem in z lovorovim listom. Čebulo pražimo, da postekleni. Česen narežemo na karseda tanke lističe, ki jih stresemo na čebulo. Oboje pražimo 1 minuto.
■ Krop za testenine posolimo in vanj stresemo špagete; skuhamo jih na zob (al dente).
■ Artičokine srčke odcedimo in jih stresemo v ponev. Po 1 minuti dodamo paradižnikovo mezgo in prilijemo vino. Vse skupaj kuhamo, da tekočina izhlapi. Tedaj prilijemo pasato in dodamo olive. Zavremo, temperaturo znižamo na nizko, vse skupaj pa kuhamo 5 minut. Da se omaka zgosti. Tik pred koncem kuhanja jo začinimo s soljo in s sveže mletim/strtim poprom. Kapre dodamo slabo minuto pred koncem kuhanja, le toliko, da se pogrejejo. Lovorov list zavržemo.
■ Kuhane testenine odcedimo, odcejene pa stresemo na omako. Dobro premešamo, po potrebi prilijemo kakšno žlico škrobnate vode od kuhanja testenin. Za bolj sočno jed.
Serviranje
Špageti s paradižnikovo omako z artičokami, olivami in kaprami so lahko odlična topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
■ Špagete lahko nadomestimo z drugimi testeninami po okusu.
■ Če nimamo pasate, si pomagamo s pločevinko najbolj kakovostnih pelatov (
San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini, Martino). Pelate kar v odprti pločevinki gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr.
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Izvirni recept ne predvideva sira, a žlica naribanega parmezana ali pekorina za porcijo, jedi zagotovo ne pokvari.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Različice
Ideje
gl.
artičoka (številne
ideje);
kapre (številne
ideje); olive (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opozorila
Artičoke sodijo med najdražjo zelenjavo. Drage so že same po sebi, poleg tega pa gre po čiščenju v smeti (ali vsaj v
zelenjavno osnovo) 50 do 80 % rastline.
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 cm. Po drugih nekaterih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (
Vocabolario domestico, 1846).
Viri
■ dopolnjen recept
špageti s paradižnikovo omako z artičokami, olivami in kaprami (izvirno: olive, caper and tomato pasta),
Lorena Salinas z bloga
CRAVINGS JOURNAL
■ številni različni viri