Predpriprava
■ V
loncu pristavimo vodo za
kuhanje testenin.
■ V posodi pristavimo vodo za
blanširanje paradižnika.
■ Česen olupimo.
Priprava
■
Paradižnikova omaka na hitro. V ponvi segrejemo 2 žlici olja, na katerem med mešanjem na hitro
prepražimo česen, da postekleni. Česen vzamemo iz ponve, na isto maščobo pa stresemo pelate iz pločevinke. Pokrite počasi
dušimo 10 minut. Dušene pelate gladko razmešamo s
paličnim mešalnikom, krepko začinimo s soljo in sveže mletim črnim poprom in počasi kuhljamo še 10 minut.
■ Paradižnike položimo v krop in blanširamo 20 sekund. Nato jih na hitro ohladimo pod tekočo hladno vodo, olupimo, razkosamo na četrtine in razsemenimo. Nazadnje paradižnike zrežemo na kockice.
■ Krop za kuhanje testenin posolimo, potem pa vanj stresemo špagete; skuhamo jih
na zob.■ Peteršilj osmukamo in drobno
sesekljamo.
■ Olive narežemo na kolesca.
■ Pečico segrejemo na 200 °C.
■ Kuhane špagete odcedimo in stresemo v skledo. Dodamo nakockan paradižnik, paradižnikovo omako, narezane olive in žlico sesekljanega peteršilja. Dobro premešamo.
■ Odrežemo 8 listov peki papirja, velikosti 25 x 25 centimetrov. Premažemo jih s preostalim oljem, na sredo pa položimo špagete, oblikovane v gnezdeca. Na špagete položimo po rezino pancete in po 1 sardelni filet, vse skupaj pa potresemo s peteršiljem. Papir nad nadevom prepognemo in zapremo. Ovoje zložimo v plitev pekač, ki ga za 15 minut potisnemo na drugo višino (od spodaj) v segreti pečici.
■ Parmezan nastrgamo na lističe.
Serviranje
Ovoje s testeninami iz pečice razdelimo na 4 segrete krožnike, da si jih vsak jedec odpre sam in potrese z nastrganim sirom. Špageti s paradižnikom, olivami in sardelnimi fileti v ovoju so lahko topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
Peki papir lahko nadomestimo s pergamentom, še bolj z alu folijo, ki jo najpreprosteje zapremo.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Sardelni fileti iz soli so aromatičnejši od tistih iz olja, vendar pa jih moramo pred uporabo za nekaj ur ali čez noč namočiti v belo vino ali vodo.
■ Preden testenine ovijemo v papir, jih potresemo s kaprami.
Nasveti
Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
Triki
■ Kadar paradižnike sadimo na domačem vrtu, mednje posejemo ali posadimo baziliko. Ta odganja insekte, paradižniku pa da tudi ščepec svojega okusa.
■ Olive najlažje razkoščičimo s kleščami za razkoščičevanje češenj.
Pojasnila
■ Špageti sodijo med najpopularnejše vrste testenin. Izvirajo iz Neaplja, Italijani pa jih najpogosteje pripravljajo v rimski in v ligurijski kuhinji. Gl. tudi okvirček.
■ Paradižnik razsemenimo zato, da zmanjšamo količino tekočine. Na ta način pospešimo termično obdelavo oziroma zgoščevanje omake, ki tako zadrži več svežega okusa. Semena pa odstranjujemo tudi zaradi uravnoteženja kisline, ki jo je prav v semenih največ.
■ Panceta je prekajena, na zraku sušena trebušna slanina s plastmi mesa. Zaradi njenega polnega okusa jo v manjših količinah pogosto uporabljamo zlasti v italijanski oziroma sredozemski kuhinji.
Različice
Najbolj znan predstavnik špagetov s paradižnikovo omako so špageti po napolitansko, sicer pa so znane tudi številne druge kombinacije; gl. špageti s paradižnikovo omako (različice).
Ideje
gl. pečenje v foliji
Opombe
■ Dolžina nikjer drugje ni tako pomembna (še vedno smo pri kulinariki), kot prav pri špagetih. Pred kuhanjem jih nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci, po mnenju nekaterih celo barbari.
■ Italijani poznajo takšen način priprave jedi kot in cartoccio, v prevodu: v (papirnati) vrečki ali v škrniclju.
Opozorila
Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Česen, olive, (ekstra deviško) olivno olje, paradižnik (gl. izboljšanje) in peteršilj uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Paradižnik med drugim izboljšuje razpoloženje in omogoča miren spanec.
Zanimivosti
■ Najbolj izviren esej na temo špagetov je predstavil pisatelj Uwe Timm, ki je zgodovino in pomembnost njihove dolžine na treh straneh simbolično predstavil z enim samim stavkom.
■ Paradižnik tradicionalno uvrščamo med zelenjavo, čeprav je z botaničnega vidika sadje.
■ gl. okvirček
Viri
■ dopolnjen recept špageti s paradižnikom, olivami in sardelnimi fileti v ovoju iz knjige Testenine, Kuhinja izbranih okusov, Učila, Tržič 2001
■ foto Cimbal, Walter
■ številni različni viri
spletne povezave
■ nakup knjige Testenine in drugih kuharic založbe Učila
■ fotografija Walter Cimbal