Priprava
■ V posodi pristavimo vodo za
blanširanje paradižnika.
■ Paradižnik na hitro blanširamo, olupimo, razsemenimo, nežno ožamemo in odcedimo. Naposled ga narežemo na majhne koščke.
■ Olive razkoščičimo.
■ Čili razpolovimo, razsemenimo in drobno
sesekljamo.
■ V posodi segrejemo pol olja. Nanj stresemo narezan paradižnik, razkoščičene olive in sesekljan čili. Posolimo in med občasnim mešanjem počasi kuhamo, da se paradižnik razpusti, omaka pa zgosti. Po potrebi občasno prilijemo po žlico vroče vode.
■ V večjem loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin. Vrelo vodo posolimo, potem pa vanjo stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob.
■ Polovico parmezana drobno naribamo.
■ Origano in baziliko osmukamo in drobno sesekljamo.
■ Kuhane špagete odcedimo in stresemo k paradižniku. Prilijemo preostalo olivno olje, nariban parmezan ter sesekljana origano in baziliko. Temeljito premešamo.
Serviranje
Špagete s paradižnikom in olivami ali
testenine s paradižniki in olivami stresemo v segreto servirno skledo in ponudimo s preostalim parmezanom, ki si ga vsak nariba po okusu. Zraven ponudimo sezonsko solato in kozarec suhega rdečega vina.
Nadomestek
Špagete nadomestimo z drugimi testeninami.
Izboljšanje
Na olivnem olju najprej posteklenimo 5 drobno sesekljanih
šalotk in 2 strta stroka česna. Zalijemo z 0,5 decilitra rdečega vina, ki ga povsem
ukuhamo. Nato dodamo paradižnik.
Nasveti
Med številnimi sortami paradižnika za to jed izberemo mesnate zrele paradižnike. Povsem zrel paradižnik nima le boljšega okusa, vsebuje tudi več
antioksidantov.
Triki
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se nam sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
■ Olive najlažje razkoščičimo s kleščami za razkoščičevanje češenj.
Pojasnila
Olive so standarna sestavina
sredozemske kuhinje. V kombinaciji s paradižnikom, česnom in zelišči dajejo številnim jedem izjemno aromo in okus.
Različice
■ Kilogram zrelega paradižnika olupimo, razsemenimo in narežemo na rezine. V ponvi segrejemo 2 žlici olivnega olja, na katerem narahlo prepražimo 3 stroke česna. Dodamo narezan paradižnik, žlico paradižnikove mezge, sol, sveže mlet črni poper, ščepec kajenskega popra in vejico origana. Počasi kuhamo 30 minut. Vmes po potrebi po žlicah dodajamo vročo vodo, še bolje čisto
govejo juho. Nazadnje vmešamo 10 razpolovljenih in razkoščičenih oliv ter dve žlici kaper. Po potrebi začinimo in počasi kuhljamo še 5 minut. 500 gramov špagetov skuhamo
na zob. Temeljito odcejene vmešamo v omako, vse skupaj pa prelijemo z 2 žlicama ekstra deviškega olivnega olja. Ponudimo s parmezanom.
■ gl.
testenine z olivami (številne
različice);
testenine s paradižnikom (številne
različice)
Ideje
■ V Gurmanovi kuhinji imamo nad 200 receptov, ki vsebujejo testenine in olive. Tiste, ki so že vnešeni, najlažje najdemo s pomočjo
podrobnega iskanja - v rubriko
glavne sestavine vpišemo:
testenine, olive.
■
Improvizirajmo. Paradižnik se zelo lepo dopolnjuje tudi z drobnjakom, pehtranom, česnom, peteršiljem, timijanom, rožmarinom in žajbljem.
Opombe
Pomanjkanje časa terja svoj davek tudi v kulinariki. K sreči je na nekaterih področjih mogoča tudi butična, ročna izdelava gotovih izdelkov. To omogoča gurmanske užitke tudi brez zamudnega dela v domači kuhinji, še posebej, če k vrhunskim kupljenim testeninam (it. pasto secco) pripravimo odlično domačo omako.
Opozorila
Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda
na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo od nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Čili, olive, olivno olje, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Paradižnik so v Evropi sprva imenovali
tomato,
perujsko jabolko in
volčja breskev. Slovensko ime izvira iz starega nemškega imena
paradies-apfel (rajsko jabolko).
■
Oljka je že več kot 8.000 let simbol življenja, moči in zdravja. V starem Rimu je bilo prepovedano kuriti oljčni les, olivno olje pa so imenovali
tekoče zlato.
Viri
številni različni viri